Все про дієти та характеристика дієт

дієта

Слово «дієта» зазвичай вживається у подвійному значенні: як їжа і як режим харчування. Словник Брокгауза і Ефрона дає таке визначення: «Під дієтою мається на увазі харчовий режим, встановлений для здорових і хворих відповідно до віку, статури, професії, клімату, порами року і т. п.». Про те ж повідомляє і Радянський енциклопедичний словник: «Дієта – спеціально підібраний за кількістю, хімічному складу, калорійності та кулінарній обробці раціон харчування».

Чомусь у багатьох людей склалося уявлення, що дієта є однією з систем обмеження, свідомою або вимушеною відмовою від радості смачного та різноманітного столу. А ось давньогрецьке тлумачення поняття «дієта» мало більш глибокий зміст. «Diaita» – спосіб життя, спосіб дії, погляд на реальність поточного часу.

У такому розумінні дієта є не що інше, як мистецтво управління своїми потребами, дотримання розумного режиму харчування, розуміння біологічних ритмів свого організму, узгодження свого життя з природою.

Наука досить рано влаштувалася на благодатному дієтичному полі, створюючи все нові і нові способи оздоровлення людини і лікування всіляких недуг. Дієтологія стала найважливішою частиною медицини, зміцнюючи свій авторитет скрупульозно розробленими та науково вивіреними рецептами харчування. На жаль, при цьому нерідко втрачалося головне: сполучна ланка між науковим мисленням і реальними запитами людини. Перебуваючи у владі спеціальних термінів і схем, наука дієтологія часто ніби не помічає, що поряд з нею є жива особистість, яка зовсім не є науковим опонентом. Замість того, щоб розібратися в самій людині, деякі дієтологи затівають абстрактні суперечки про переваги та недоліки тих чи інших систем харчування, часом спростовуючи не лише інших, а й самих себе. У цих суперечностях визнаються і самі медики.

Ось що пише відомий фахівець дієтології М. Гурвич: «Численні відомості в деяких довідниках можуть тільки заплутати. Наприклад, є 28 лікувальних столів (а з урахуванням варіантів, що позначаються буквеними індексами, – більше 40). Кожен стіл – при певному недугу. Але у багатьох людей, яким за сорок років буває відразу кілька хвороб. Якої ж дієти їм дотримуватися? Одні автори популярних статей говорять про шкідливість деяких продуктів, інші, використовуючи схожі доводи, викреслюють їх зі списку шкідливих ».

Але проблема не тільки в цьому. За останні півстоліття структура харчування стала більш раціональною, все частіше висловлюються думки, що нинішній, досить грамотний пацієнт цілком в змозі скласти власний раціон. Керуючись загальними принципами лікувального харчування, він сам може врахувати особливості свого здоров’я, переносимість продуктів, звички, смаки, бажання.

Будемо слідувати більш усталеним класичним канонам, виробленим медичною наукою. Ці канони дійсно показують деяке обмеження в харчуванні, що, втім, не заважає іншим «некласичним» школам повністю ігнорувати всякі суворості і заборони.

У чому ж стійкий інтерес до дієтичного харчування? Перш за все, в тому, що правильно складене меню – гармонізує всі життєві центри людини, стабілізує організм, допомагаючи йому долати всілякі ускладнення.

На жаль, люди, якщо вони здорові, рідко звертають увагу на правильне харчування. Але, по-перше, хто з нас може себе назвати абсолютно здоровою людиною? А по-друге, навіть якщо хтось і вважає себе таким, то тим більше не має права нехтувати дієтою, оскільки саме вона допомагає вчасно попереджати ті чи інші відхилення від норми.

Лікарями-дієтологами, а також представниками нетрадиційної медицини розробляється чимало різноманітних дієт. Одні, з’явившись на світ, незабаром забуваються, залишаючи слід лише в історії харчування, інші практикуються довше, час від часу доповнюються і уточнюються, трансформуючись в нові види здорового харчування. Тому все, що було розроблене, перелічити неможливо. На сьогоднішній день існує трохи більше двох десятків найбільш поширених дієт. Деякі з них даються нижче в короткому викладі.

Перша група дієт стосується раціонального харчування на збалансованій основі. Вони рекомендуються тим, хто вважає себе здоровим або бажає поліпшити своє самопочуття. Друга група – це спеціально розроблені лікувальні раціони харчування. Вони призначаються тим, кого долають всілякі недуги чи спостерігається схильність до них.

Оздоровчі і зміцнюючі дієти

Раціональної дієти. Застосовується на основі збалансованого харчування з вмістом усіх поживних речовин, необхідних для повноцінного життя та зміцнення здоров’я.

Поживна дієта. Призначена для відновлення нормальної ваги на основі збалансованого та покращеного харчування.

Зредукована дієта. Сприяє відновленню нормальної ваги на основі малокалорійного харчування.

Спеціальна («блискавична») дієта. Має лікувально-оздоровчий характер і розрахована на короткочасне застосування.

Контрастна дієта. Заснована на чергуванні певних видів продуктів (овочі, фрукти, сир і т. д.).

Дієта для вагітних й матерів. Збалансоване калорійне харчування з обмеженням деяких продуктів.

Дієта для людей похилого віку. Заснована на збалансованому лікувально-профілактичному харчуванні з деякими обмеженнями.

Вегетаріанська дієта. З обмеженням продуктів тваринного походження.

Сироїдна дієта. З використанням продуктів у натуральному вигляді, без кулінарної теплової обробки.

Сокова дієта. Застосовується в лікувально-профілактичних цілях з використанням натуральних соків і їх сумішей.

Розвантажувальна дієта. З обмеженим раціоном харчування в лікувально-профілактичних цілях.

«Зіркова» дієта. Харчування за розташуванням зірок у відповідності зі знаками Зодіаку.

Шейпінг-дієта С. Кабот. Спеціальна система харчування, що відновлює баланс обмінних речовин у жінок з різними типами фігури.

Роздільне харчування по Г. Шелтону. На основі роздільного харчування продуктів з метою нормалізації діяльності органів травлення.

Харчування по системі П. Брегга. Харчування з використанням, в основному, продуктів рослинного походження та застосуванням методів голодування.

Макробіотична теорія Дзен. Дж. Озави. Заснована на дотриманні кислотно-лужного балансу харчових продуктів. При цьому використовується стародавня китайська формула єдності двох полярних сил «Інь» і «Ян».

Малокалорійна дієта Г. Шаталової. Система природного оздоровлення організму, заснована на видовому (малокалорійному) харчуванні з застосуванням комплексу дихальних і фізичних вправ.

Соматична дієта. Заснована на вживанні різним чином приготовленої подрібненої кукурудзи та меду. Їжа чергується з щоденними очисними клізмами.

Дієта Д. С. Джарвіса. Заснована на використанні у великих кількостях яблучного оцту і меду.

Дієта О. А. Аркемана. Заснована на сполученнях лимонної кислоти, настою м’яти, дикорослих трав. При цій дієті рекомендується короткочасне голодування.

До цих пір мова йшла або про оздоровчі, або про раціональні дієти. Вони в основному розраховані на відносно здорових людей.

Для людей, що страждають різними захворюваннями, офіційна медична наука розробила цілий ряд дієт, які отримали для ясності певні цифрові найменування.

Строгі лікувальні дієти

Першими в списку стоять дієти, що щадять органи травлення. Їх безліч, але відзначимо основне значення «щадних дієт». Це режим, заснований на принципах раціонального харчування. При своїй повноцінності страви легко засвоюються і в той же час «щадять органи травлення». Таку їжу називають ще «легкою їжею». За медичною класифікацією вони позначені Дієта 1, Дієта 2, Дієта 3, Дієта 4.

Показанням для призначення Дієти 1А є різке загострення виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки в перші 6-8 днів лікування; різке загострення хронічного гастриту в перші дні лікування; гострий гастрит на 2-4-й день лікування, опік стравоходу.

Показанням для призначення Дієти 1Б є виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки або хронічний гастрит при затихання різкого загострення після дієти 1А. Гострий гастрит після дієти 1А.

Показання для призначення Дієти 4Б гострі захворювання кишечника в період поліпшення; хронічні захворювання кишечника після різкого загострення або при нерізкому загостренні, а також при поєднанні з поразкою інших органів травлення.

Показання для призначення Дієти 4В гострі захворювання кишечника в період одужання як перехід до раціонального харчування; хронічні захворювання кишечника в період загасання загострення, а також поза загостренням при супутніх поразках інших органів травлення.

При захворюваннях печінки і жовчного міхура лікарі призначають так звану дієту 5. Вона обмежує хімічні подразники, жири, продукти, що містять холестерин, рекомендує рослинну їжу.

Показанням до призначення є гострий гепатит і холецистит, загострення хронічного гепатиту, холециститу і жовчнокам’яної хвороби, цироз печінки в стадії компенсації, а також інші захворювання відповідно до цільового призначення Дієти 5А.

Показаннями для призначення Дієти 5П є хронічний панкреатит в період одужання, після загострення і поза загостренням.

При подагрі, мочекислотному діатезі, хвороби серця у компенсації рекомендують дієту 6, в яку включають велику кількість овочів і фруктів з обмеженням м’яса і риби.

Захворювання нирок, хронічний нефрит, запальні процеси лікує Дієта 7, що виключає поварену сіль. При цьому також обмежуються екстрактивні речовини, вуглеводи і рідину.

Показанням для призначення Дієти 7А є гострий гломералонефріт у важкій формі з явищами ниркової недостатності після розвантажувальних днів і середньої тяжкості з недостатністю нирок з перших днів хвороби, хронічний гломералонефріт при різко вираженій нирковій недостатності.

Показаннями для призначення Дієти 7Б є – гострий гломерулонефрит з явищами ниркової недостатності після дієти  7А, хронічний нефрит з помірно вираженою недостатністю нирок.

Показаннями для призначення Дієти 7В є – нефротичний синдром при хронічних захворювання нирок та інших захворюваннях.

При ожирінні в результаті переїдання і порушення обміну речовин призначають дієту 8 з обмеженням у раціоні жирів, вуглеводів. Зате рекомендуються малокалорійні продукти, багаті вітамінами.

Лікуванню алергії, цукрового діабету, діатезу, ревматичних захворювань, порушень нервової системи сприяє Дієта 9. Тут, в основному, використовується обмеження вуглеводів.

Дієта 10 призначається при захворюваннях серцево-судинної системи, остеохондрозі, гіпертонічної хвороби, а також після перенесеного інфаркту міокарда. Дієта характеризується обмеженням повареної солі, рідини, грубої клітковини, м’яса, риби.

Показання для призначення Дієти 10А - захворювання серцево-судинної системи з різко вираженою недостатністю кровообігу (II Б – III ступеня).

Показання для призначення Дієти 10И- інфаркт міокарда.

Показання для призначення Дієти 10С – атеросклероз з ураженням судин серця, головного мозку або інших органів, ішемічна хвороба серця, зумовлена атеросклерозом, гіпертонічна хвороба на тлі атеросклерозу.

При туберкульозі легенів, а також при загальному виснаженні призначається Дієта 11. У меню включаються білки, жири, вітаміни, солі кальцію.

Дієта 12 використовується при захворюваннях центральної нервової системи, а також як перехідна від дієти 10 до раціонального харчування. Тут обмежуються екстрактивні речовини, м’ясо, риба, виключаються гострі приправи.

Проти гострих інфекційних захворювань спрямована Дієта 13 з обмеженням м’яса і виключенням гострих страв, закусок, приправ, грубої рослинної їжі.

Показання для призначення Дієти 14 – сечокам’яна хвороба з лужною реакцією сечі й випаданням осаду фосфорно-кальцієвих солей (фосфатурия).

Показаннями до призначення Дієти 15 служать різні захворювання, які не потребують спеціальних лікувальних дієт і без порушень стану травної системи. Це перехідна до звичайного харчування дієта в період одужання і після користування лікувальними дієтами.

Крім того, існують численні методи лікування різних захворювань за допомогою голодування.

Зрозуміло, цим переліком список дієт далеко не вичерпується. Існують різні варіанти і способи харчування: короткострокові і довгострокові, популярні і маловідомі. І все ж у більшості всі вони не виводять харчування за рамки трьох одвічних «китів»: вегетаріанства, сироїдення і голодування.

Заходите на сайт http://energysea.ru и узнавайте все о биологический ритм человека и его влияние на человеческий организм.

Залишити коментар