Вагітність і все, що з нею пов’язано, завжди знаходиться в зоні пильної уваги жінки. Особливо живіт – середовище зростання маленького життя! Адже саме там проходять складні процеси, які дозволяють крихітній горошинці перетвориться на маленьке, але вже таке всіма улюблене дитя!
Небезпека та причини болю в животі
Біль у животі під час вагітності може виникати з різних, як фізіологічних, так і патологічних причин і, як правило, призводить до паніки вагітної жінки. Тому важливо акцентувати увагу жінки на деяких з цих причин.
Болі в животі можуть з’являтися при:
• загрозі переривання вагітності;
• позаматковій вагітності;
• відшарування плаценти;
• проблемах травного тракту;
• розтягненнях зв’язок і м’язів живота, особливо в першій половині вагітності;
• зміщення внутрішніх органів;
• гострій хірургічній патології.
Якщо перші три причини мають суто акушерський характер, то подальші ніяк не пов’язані з цією сферою медицини і вимагають пильної уваги з боку хірургів і терапевтів. Тому вагітній жінці важливо знати симптоми саме тих болів, які виникають при патології пологової діяльності.
При загрозі переривання вагітності біль буде ниюча або тянуща. Місце її локалізації – низ живота, поперекова область. Можуть з’являтися незначні кров’янисті виділення. Такий біль не буде віддавати в інші області тіла. Без термінового і адекватного лікування тягнючий біль перейде в переймоподібний, посилиться кровотеча, що загрожує абортом або передчасними пологами. Причиною таких болів можуть бути надмірне фізичне навантаження, стрес, інфекції, патологія розвитку плода.
Не менш небезпечною може стати для матері і її майбутньої дитини біль внизу живота при передчасному відшаруванню плаценти. Такий біль може виникнути як під час вагітності, так і під час пологів.
Чому відшаровується плацента?
Факторами, що сприяють передчасного відшаруванню плаценти, лікарі називають:
• травми живота;
• важкий гестоз;
• артеріальну гіпертензію;
• коротку пуповину;
• аномалії пологової діяльності.
У жінки виникають сильні болі в животі, з’являються ознаки внутрішньоутробної гіпоксії та внутрішньої кровотечі. При цьому кров’яних виділень може і не бути. Матка буде напруженою, хворобливою. Якщо вчасно не звернути увагу на цю проблему – можлива внутрішньоутробна загибель вашої дитини.
Позаматкова вагітність. Яка її небезпека?
Болі в животі при позаматковій вагітності так само не обіцяють нічого хорошого для жінки, так як за відсутності своєчасної кваліфікованої допомоги вона гине від перитоніту. Так як яйцеклітина розвивається не в матці, а в одній з її труб, в терміні 8 – 12 тижнів відбувається розрив маткової труби. Він характеризується сильними, болями, які можуть призвести навіть до втрати свідомості. Наростають ознаки внутрішньочеревної кровотечі. Класичний симптом при позаматковій вагітності – болі внизу живота віддають у задній прохід, ногу, підребер’я, надключичну область.
Який би характер не носила біль у животі при вагітності зволікати не можна! Своєчасне звернення до лікаря акушера-гінеколога збереже ваше здоров’я і здоров’я вашої дитини!