У літньому віці найчастіше радять значно скоротити щоденний раціон, щоб уникнути збільшення у вазі і, відповідно, багатьох захворювань. Але скорочуючи обсяг їжі, стежте за тим, щоб ваш раціон був по можливості різноманітним. Не слід захоплюватися будь-яким одним продуктом. Деякі літні люди, наприклад, намагаються більше включати в раціон рослинної олії з метою профілактики та лікування атеросклерозу.
Рослинні масла – соняшникова, кукурудзяна, оливкова, арахісова та інші – дійсно мають антисклеротичну дію. Пояснюється це тим, що в них міститься велика кількість поліненасичених жирних кислот, які і нормалізують ліпідний (жировий) обмін. Ці кислоти знижують рівень ліпідів крові, сприяють виведенню холестерину з організму, перешкоджають його проникненню в судинну стінку і в ній холестеринових відкладень.
Однак, як з’ясували фахівці, надмірне споживання рослинних олій так само небажано, як і недостатня їх споживання. А зумовлено це тим, що, потрапляючи з їжею в надлишковій кількості, поліненасичені жирні кислоти беруть участь в утворенні сполук, активізують процеси старіння.
Ось чому в добовому раціоні літньої людини рослинного масла має бути 25-30 грамів і не більше! Намагайтеся купувати нерафіновану олію, оскільки в ній міститься важливі анти-холестеринові з’єднання – лецитин. У очищеному (рафінованій) маслі воно відсутнє.
Немає потреби і повністю відмовлятися від будь-яких продуктів, якщо цього не вимагає дієта, призначена лікарем з приводу того чи іншого захворювання. Деякий час, наприклад, вважалося, що літнім людям не можна їсти яйця, оскільки вони багаті на холестерин. Але дослідження показали, що в яйцях багато і речовин, що нормалізують ліпідний, в тому числі холестериновий, обмін. Тому виключати яйця з раціону не слід. У тиждень можна з’їсти 2-3 яйця.
У кишечнику літнього, як правило, починають переважати гнильні бактерії. В результаті їх життєдіяльності порушується синтез деяких вітамінів в організмі, погіршується детоксикаційна (знешкоджуються) функція мікрофлори, зменшується виведення холестерину, в значних кількостях утворюються вторинні жирні кислоти, які можуть володіти й канцерогенними властивостями.
Нормалізувати кишкову мікрофлору допомагає рослинно-молочна їжа, що включає молочнокислі продукти, бобові, крупи, овочі, фрукти.
Обмежуйте в раціоні м’ясо, краще частіше замінюйте його рибою, тому що в ній міститься у великій кількості ейкозапентаєнова кислота, що знижує згортання крові.
У щоденному меню неодмінно повинні бути цибулю і часник. У них виявили компоненти з потужним гіпохолестеринову і гіполіпідемічної дії, а також речовини, які гальмують розвиток пухлин. Остання властивість, до речі, притаманне і каротиноїдам, яких багато в овочах, що мають жовте забарвлення, наприклад, у моркві.
Спеціалісти – геродіетологі вважають, що в харчуванні літньої людини важлива роль належить харчовим речовинам, що володіють геропротекторними (затримують старіння) властивостями.
З них найбільш вивчені антиоксиданти. Це амінокислоти (метіонін, цистеїн, глутамінова кислота), вітаміни (аскорбінова, нікотинова кислоти, вітаміни групи В, вітаміни Р, А, Е, К, провітамін А – каротин), мінеральні речовини (магній, цинк, мідь, залізо). До цієї групи належать біофлавоноїди, рослинні стероїди, бетанідін (барвник буряка); таких речовин багато в кропиві, буряках, надземної частини пряно-ароматичних рослин – естрагон, розмарин, шавлія, кінзи та інших. Антиоксидантами багаті яблука, виноград, чай, молочнокислі та інші продукти. Не зайве знати, що в даний час антиоксиданти розглядаються фахівцями і в якості речовин, що попереджають негативні наслідки стресів.
Отже, щоб попередити передчасне старіння організму, затримати, а то й зовсім уникнути розвитку тих чи інших захворювань, при складанні свого раціону харчування необхідно дотримуватися таких правил:
- М’ясо і рибу краще відварювати і їсти з гарнірами з овочів. Це підвищує їх біологічну цінність. Основні джерела тваринного білка – сир (50 грамів на день), стільки ж риби, а м’яса нежирних сортів – 60 грамів (вага риби і м’яса наводиться в сирому вигляді);
- Перші страви на м’ясному та рибному бульйоні готуйте не більше 2-3 разів на тиждень, так як в бульйоні містяться екстрактивні речовини, що сприяють розвитку подагри. У решту днів супи повинні бути вегетаріанські;
- Прагніть по можливості включати в меню страви з продуктів моря – кальмарів, морської капусти, креветок, пасти криля. Вони особливо корисні після 70 років, оскільки мають протисклеротичний дією;
- Обмежуйте кількість тваринних жирів і продуктів, що містять насичені жири (шпик, корейку, шинку) і холестерин (нирки, мозок, вим’я);
- Цукру їжте не більше 30 грамів на день, тобто 4 чайні ложки. Краще замінюйте його медом, але і його не можна їсти більше 60 грамів, за умови що цукор, торти, тістечка, цукерки виключаються;
- Вміст солі в їжі скоротіть до 1 чайної ложки на день;
- Хліб їжте краще житній, вчорашньої випічки або висівковий, не більше 200 грамів на день;
- Більше готуйте страв з різних круп, квасолі, зеленого горошку і гороху, якщо немає протипоказань;
- На вашому столі обов’язково повинні бути ріпчаста і зелена цибуля, часник, свіжа зелень і всі овочі, в цілому не менше 500 грамів на день. Овочі зими, у тому числі картопля, свіжа або квашена капуста, цибуля – основні постачальники вітаміну С. На недолік цього вітаміну літні люди особливо чутливо реагують: з’являється слабкість, сонливість, запаморочення, дратівливість, схильність до простудних захворювань;
- Більше їжте фруктів;
- Включайте в раціон не більше 20-30 грамів вершкового масла, стільки ж нерафінованої рослинної;
- Їжте 4-5 разів на день і потроху;
- Вечеряйте не пізніше ніж за 2-3 години до сну. А перед сном можна випити склянку кефіру або кислого, з’їсти яблуко чи моркву.
Удобная и качественная бытовая радиоэлектроника поможет сделать Вашу жизнь более удобной и легкой.