Показанням для призначення дієти є виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки в період одужання після різкого загострення і при нерізкому загостренні; нерізко загострення хронічного гастриту із збереженою або підвищеною секрецією; гострий гастрит у період одужання.
Мета призначення дієти
Мета призначення дієти – помірне (хімічне, механічне і термічне) змащування шлунково-кишкового тракту при повноцінному харчуванні, зменшення запалення, поліпшення загоєння виразок, нормалізація секреторної і рухової функцій шлунка.
Загальна характеристика дієти
За енергоцінністю, змісту білків, жирів і вуглеводів – це фізіологічно повноцінна дієта. Обмежені сильні збудники секреції шлунку, подразники його слизистої оболонки, довго затримується в шлунку і важко перетравлювані продукти і страви. Їжу готують в основному протертою, звареної у воді або на пару. Окремі страви запікають без скориночки. Рибу і негрубі сорти м’яса можна подавати шматком. Помірно обмежена кухонна сіль. Виключені дуже холодні і гарячі страви. Режим харчування: 5-6 разів на день. Перед сном випивають молоко, вершки.
Хімічний склад і енергоценність дієти
Дієта містить: білки – 90-100 г (60% тваринні), жири – 100 г (30% рослинні), вуглеводи – 400-420 г, кухонну сіль – 10-12 г, вільної рідини – 1,5 л. Калорійність дієти – 2800-3000 ккал. Режим харчування: 5-6 разів на день. Перед сном – молоко, вершки
Рекомендовані і виключені продукти і страви дієти
Хліб і борошняні вироби. Хліб пшеничний з борошна вищого і 1-го сорту вчорашньої випічки або підсушений; сухий бісквіт, печиво сухе, 1-2 рази на тиждень добре випечені несдобні булочки, печеня, пиріжки з яблуками, відварним м’ясом або рибою і яйцями, джемом, ватрушка з сиром.
Виключають з дієти: житній і будь-який свіжий хліб, вироби зі здобного та листкового тіста.
Супи. З дозволених протертих овочів на морквяному, картопляному відварі, молочні супи з протертих або добре розвареним круп (геркулес, манна, рис та ін), вермішелі з додаванням протертих овочів, молочні супи-пюре з протертих овочів; суп-пюре з заздалегідь вивареного курей або м’яса, з протертих солодких ягід з манною крупою. Борошно для супів тільки підсушують. Супи заправляють вершковим маслом, яєчно-молочною сумішшю, вершками.
Виключають з дієти: м’ясні і рибні бульйони, грибні та міцні овочеві відвари, щі, борщі, окрошка.
М’ясо і птиця. Не жирні, без сухожиль, шкіри у птахів. Парові і відварні страви з яловичини, молодої нежирної баранини і обрізної свинини, курей, індички. Відварені страви, включаючи м’ясо шматком нежирної телятини, циплят, кролика. Парові котлети, биточки, суфле, пюре, зрази; бефстроганов з вареного м’яса. Відварене м’ясо, запечене в духовій шафі. Відварені мова та печінку.
Виключають з дієти: жирні або жилаві сорти м’яса і птахів, качка, гуска, консерви, копченості.
Риба. Нежирні види без шкіри, шматком або у вигляді котлетної маси; вариться у воді або на пару.
Виключають з дієти: жирну, солону рибу, консерви.
Молочні продукти. Молоко, вершки. Некислі кефір, кисле молоко, ацидофілін. Свіжий некислий сир (протертий) і сметана. Сирні страви: запечені сирники, суфле, ліниві вареники, пудинги. Негострий сир тертий, зрідка – скибочками.
Виключають з дієти: молочні продукти з високою кислотністю, гострі, солоні сири. Обмежують сметану.
Яйця. 2-3 штуки в день. Паровий омлет.
Виключають з дієти: яйця круто і смажені.
Крупи. Манна, рис, гречана, вівсяна. Каші, зварені на молоці або воді, протерті (гречана). Парові суфле, пудинги, котлети з молочних круп. Вермішель, макарони відварні.
Виключають з дієти: пшоно, перлову, ячну, кукурудзяну крупу, бобові.
Овочі. Картопля, морква, буряк, цвітна капуста, обмежений – зелений горошок. Зварені на пару або у воді і протерті (пюре, суфле, парові пудинги). Непротерті ранні гарбуз і кабачки. Дрібношинковані кріп – до супів. Стиглі некислі томати до 100 г.
Виключають з дієти: білокачанну капусту, ріпу, брукву, редьку, щавель, шпинат, цибулю, огірки, солоні, квашені та мариновані овочі, гриби, овочеві закусочні консерви.
Закуски. Салат з відварних овочів, м’яса, риби. Язик відварний; паштет з печінки; ковбаса докторська, молочна, дієтична; заливна риба на овочевому відварі; ікра осетрових, зрідка вимочений нежирний оселедець і форшмак; негострий сир, несолона шинка без жиру.
Виключають з дієти: усі гострі й солоні закуски, консерви, копченості.
Плоди, солодкі страви, солодощі. У протертому, вареному і печеному вигляді солодкі ягоди і фрукти. Пюре, киселі, муси, желе, самбуки, компоти (протерті). Меренги, сніжки, вершковий крем, молочний кисіль. Цукор, мед, некислі варення, зефір, пастила.
Виключають з дієти: кислі, недостатньо стиглі, багаті клітковиною фрукти і ягоди, непротерті сухофрукти, шоколад, морозиво.
Соуси і пряності. Молочний (бешамель) без борошна, з додаванням вершкового масла, сметани, фруктові, молочно-фруктові. Обмежено – кріп, петрушка, ванілін, кориця.
Виключають з дієти: м’ясні, рибні, грибні, томатні соуси, хрін, гірчицю, перець.
Напої. Неміцний чай, чай з молоком, вершками, слабкі какао і каву з молоком. Солодкі соки з фруктів і ягід. Відвар шипшини.
Виключають з дієти: газовані напої, квас, чорна кава.
Жири. Вершкове масло несолоне, коров’яче топлене вищого гатунку. Рафіновані рослинні масла, які додаються до страви.
Виключають з дієти: всі інші жири.
Приклад меню дієти № 1 (протерта).
1-й сніданок: яйце в смятку, каша рисова молочна протерта, чай з молоком.
2-й сніданок: яблуко печене з цукром.
Обід: суп вівсяний молочний протертий, фрикадельки м’ясні парові з морквяним пюре, мус фруктовий.
Полудень: відвар шипшини, сухарики.
Вечеря: риба відварна, запечена під молочним соусом, картопляне пюре, чай з молоком.
На ніч: молоко.
Приклад меню дієти № 1 (непротертая).
1-й сніданок: яйце в смятку, каша гречана розсипчаста, чай з молоком.
2-й сніданок: сир свіжий некислий, відвар шипшини.
Обід: суп картопляний вегетаріанський, м’ясо відварене, запечене під бешамель, морква відварна, компот із сухофруктів розвареним.
Полудень: відвар пшеничних висівок з цукром і сухарі.
Вечеря: риба відварна, запечена під молочним соусом, рулет моркв’явно-яблочний, чай з молоком.
На ніч: молоко.