Показання для призначення дієти – гострі інфекційні захворювання.
Мета призначення дієти – підтримка загальних сил організму і підвищення його опірності інфекції, зменшення інтоксикації, щаження органів травлення в умовах гарячкового стану і постільного режиму.
Загальна характеристика дієти
Дієта зниженої енергоцінності за рахунок зниження жирів, вуглеводів і, меншою мірою – білків; з підвищеним вмістом вітамінів і рідин. При різноманітності продуктового набору переважні легкопереварювані, які не сприяють метеоризму і запорів продукти і страви. Виключені джерела грубої клітковини, жирні, солоні, важкапереварювані продукти і страви. Їжу готують у рубаному і протертому вигляді, варять у воді або на пару. Страви подають гарячими (не нижче 55-60о С) або холодними (не нижче 12о С). Режим харчування: 5-6 разів на день невеликими порціями.
Хімічний склад та енергетична цінність дієти
Хімічний склад дієти: білки – 70 г (60-70% тваринні, особливо молочні), жири – 60-70 г (15% рослинні), вуглеводи – 300 г (30% легкозасвоювані), кухонна сіль – 8-10 г (збільшують кількість при сильному потінні, рясної блювоті), вільна рідина – 2л і більше. Енергоцінність дієти – 2000-2100 ккал.
Рекомендовані і виключені продукти і страви дієти
Хліб і борошняні вироби. Хліб пшеничний з борошна вищого і 1-го сорту, підсушений або сухарі; сухе нездобне печиво та бісквіт.
Виключають з дієти: житній і будь-який свіжий хліб, здобу, випечені вироби.
Супи. Неміцні знежирені м’ясні й рибні бульйони з яєчними пластівцями, кнелі; суп-пюре з м’яса: слизові відвари з крупи з бульйоном; супи на бульйоні або овочевому відварі з розкипілої манної, рисової, вівсяної крупою, вермішеллю, дозволеними овочами у вигляді пюре.
Виключають з дієти: жирні бульйони, щі, борщ, супи з бобових, пшона.
М’ясо і птиця. Нежирні сорти. М’ясо зачищають від жиру, фасцій сухожиль, шкіри (птах). У подрібнену вигляді; парові страви з яловичини, курей, індиків; відварні – з телятини, курчат, кроликів. Суфле і пюре з відвареного м’яса; котлети, фрикадельки, парові.
Виключають з дієти: жирні сорти, качку, гуску, баранину, свинину, ковбасу, консерви.
Риба. Нежирні види. Шкіру видаляють. Відварені, парові у вигляді котлетної маси або шматком.
Виключають з дієти: жирні види, солону, копчену рибу, консерви.
Молочні продукти. Кефір, ацидофілін і інші кисломолочні напої. Свіжий сир і страви з нього (паста, суфле, сирники парові), сметана 10-20% жирності. Тертий сир. Молоко, вершки додають у страви.
Виключають з дієти: незбиране молоко та вершки, жирну сметану, гострий жирний сир.
Яйця. Некруто, парові, білкові омлети.
Виключають з дієти: яйця круто і смажені.
Крупи. Протерті, добре розварені напіврідкі і напівв’язкі каші з додаванням бульйону або молока, парові пудинги та суфле з манної крупи, рису, меленої гречаної і геркулеса (або каші протирають). Відварна вермішель.
Виключають з дієти: пшоно, ячну, перлову, кукурудзяну крупи, бобові.
Овочі. Картопля, морква, буряк, цвітна капуста у вигляді пюре, суфле, парових пудингів. Ранні кабачки і гарбуз можна не протирати. Стиглі томати.
Виключають з дієти: білокачанну капусту, редис, редьку, цибулю, часник, огірки, брукву, бобові, гриби.
Закуски. Заливне з протертого м’яса, з риби. Ікра. Форшмак з вимоченої оселедця.
Виключають з дієти: жирні та гострі закуски, копченості, консерви.
Плоди, солодкі страви, солодощі. У сирому вигляді дуже стиглі, м’які фрукти та ягоди солодкі та кисло-солодкі, частіше протерті; печені яблука; пюре з сухофруктів, киселі, муси, протерті компоти, самбуки, желе; крем і кисіль молочні; меренги, сніжки з киселем. Цукор, мед, варення, джем, мармелад.
Виключають з дієти: плоди, багаті клітковиною, з грубою шкіркою, шоколад, тістечка.
Соуси і прянності. Білий соус на м’ясному бульйоні, овочевому відварі; молочний, сметанний, вегетаріанський кисло-солодкий. Борошно для соусу підсушують.
Виключають з дієти: гострі, жирні соуси, прянощі.
Напої. Чай з лимоном, чай і кава неміцний з молоком. Розбавлені соки фруктів і ягід, овочів; відвар щіповніка і пшеничних висівок, морси.
Виключають з дієти: какао.
Жири. Вершкове масло в натуральному вигляді та у страви. До 10 г рафінованої олії у страви.
Виключають з дієти: інші жири.
Приклад меню дієти № 13
1-й сніданок: каша манна молочна, чай з лимоном.
2-й сніданок: яйце некруто, відвар шипшини.
Обід: суп овочевий протертий на м’ясному бульйоні (1 / 2 порції), биточки м’ясні парові, каша рисова (1 / 2 порції), компот протертий.
Полудень: яблуко печене.
Вечеря: риба відварна, картопляне пюре (1 / 2 порції), розбавлений фруктовий сік.
На ніч: кефір.
Предлагаем посетить интересный сайт для семьи в котором можно найти много интересной информации о любви, отношениях, детях и о многом другом.