Я знаю, що дуже багато припиняли успішне, взагалі-то, лікування тільки тому, що в черговий раз їх вага не знижувався. Людина, що прагне до схуднення, стаючи на ваги, щоразу сподівається побачити там цифри менші, ніж напередодні. Якщо ж ці цифри великі, то неминуче поганий настрій, відчай, звинувачення себе в слабохарактерності. Щоб не розчаровуватися, дуже часто людина яка худне підпорядковує всю свою діяльність головної мети – побачити зменшення ваги. Відмовляє собі в рідині, уникає великих обсягів їжі, навіть якщо це овочі, їжа низькокалорійна і з усіх боків корисна. Сидить у сауні. І що зовсім уже неприпустимо, застосовує сечогінні і послаблюючі. Тобто робить все те, що ніяк не сприяє схудненню, або прямо йому перешкоджає.
Відразу скажу, принципово можливі дві ситуації:
• Незважаючи на те, що жирова маса знижується або, принаймні, не росте, наш користувач при зважуванні бачить збільшення ваги.
• Жирова маса не знизилася або знизилася досить незначно, тоді як ваги показують досить пристойний результат.
Зрозуміло, що і в першому і в другому випадку людина буде дезорієнтованою, що далі може призвести до невірних висновків та невірним діям. Тому, і процедура зважування, і інтерпретація результату, речі дуже серйозні. Підходити до них слід, озброївшись спеціальними знаннями та навичками.
Отже, давайте врахуємо кілька моментів.
Найголовніше:
Ми зважуємо не масу жиру, а загальну масу поміщеного на ваги об’єкту, включаючи накопичену в тканинах воду, вміст сечового міхура, кишечника , вага одягу і інших речей. Наприклад, один мій пацієнт зважувався разом з пістолетом. Зрозуміло, що, знявши його, він в одну мить “схуд” на півтора кілограма. Навіть при дуже грамотно і якісно підібраному режимі схуднення, рідко коли зменшення жирової маси перевищує 1 кілограм на тиждень. Тому не слід радіти, якщо ви бачит, що за день скинули 1 кілограм – не вся ця скинута вага припадає на жирову масу. І так само навпаки, яне можливо за день набрати один кілограм жирової маси, тому не впадайте у відчай, тому, що набрати за один день і кілограм чистого жиру неможливо.
Протягом доби людська вага коливається, і ці коливання становлять 1-3 кілограми. Такі коливання відбуваються за допомогою прийняття їжі та води, спорожнюванням кишечнику і сечового міхура, втратою рідини при диханні і потовиділенні.
Досить багато проблем буває пов’язано з вагами. Більшість побутових ваг забезпечують точність не більше одного кілограма. Часто, результати зважування залежать від вашого положення на вагах, чи ви стоїте на одній нозі, чи на двох, чи присівши. Щоб усунути ці похибки, вибирайте ваги, що забезпечують точність хоча б близько 100 грамів. Краще щоб це були електронні ваги. При перевірці звертайте увагу на те, чи вдалося вам при повторному зважуванні отримати той же результат, чи залежить результат від того, стоїте ви на вагах прямо або нахиляєтеся в бік?
Найчастіша причина всіх прикростей, пов’язаних з зважуванням, це затримка в тканинах води. І є низка ситуацій, коли рідина в організмі затримується з дуже високою ймовірністю.
Ось ці ситуації.
• Вживання великих кількостей солоної і гострої їжі. Поварена сіль (хлорид натрію) в організмі присутня у вигляді так званого ізотонічного розчину з приблизною концентрацією 0,9-1%. Тобто, кожен зайвий грам солі, перш ніж покине організм, буде утримувати 100 мл води. Відповідно 10 г солі затримають вже літр води, а це забезпечить збільшення ваги на цілий кілограм. Для довідки, 10 г солі міститься в 100 г солоної і в 50 г сушеної риби.
• Затримка рідини на тлі вживання алкоголю. Та ж ситуація. Алкоголь і продукти його розпаду вимагають розведення водою до якихось менш токсичних концентрацій.
• У більшості жінок спостерігається збільшення накопичення води у другу фазу менструального-оваріального циклу, за 1-2 тижні до чергових місячних. Цікавий момент, результат короткого, наприклад, тижневого курсу схуднення дуже часто залежить від фази циклу, в яку це схуднення почалося. Якщо відразу після закінчення місячних, то ефект може бути рази у два більший, ніж якщо ви за себе взялися за тиждень до їх початку.
• Стан після раптово розпочатого інтенсивного тренування. У цій ситуації так само може спостерігатися затримка рідини, пов’язана з набряком перетренірованих з незвички м’язів. Дуже часто буває, що людина беручись худнути, одночасно починає виконувати й занадто суворий дієтичний режим, і дуже жорсткий режим тренувань. Він сподівається, що вага при такому поєднанні буде йти в два рази швидше. Але часто виявляється розчарованим – у перші дні, незважаючи на нелюдські умови життя, вага або не знижується зовсім, або знижується дуже повільно.
Тепер ряд ситуацій, коли вага знижується, і часом досить значно. Але знову ж таки це пов’язано в основному з втратою рідини, а не жиру.
• Досліди із застосуванням сечогінних і проносних. Спочатку на тлі їх прийому рідина ефективно залишає організм, і вага знижується. Однак потім, коли дія ліків проходить, виникає зворотна фаза, вода починає ефективно накопичуватися. Мушу сказати, що застосування сечогінних або проносних без належних на те показань неприпустимо. Застосування ж їх для зниження жирової маси абсолютно безглуздо. Вони жодним чином не впливають на швидкість розщеплення жиру.
• Втрата рідини в ході інтенсивного спортивного тренування. Дуже часто людина, сама, або заохочена тренером, намагається займатися як можна “потогінніше”. І зважуючись, радіє, що йому вдалося скинути за тренування цілий кілограм. Проте це знову ж кілограм води, а не жиру.Навіть при дуже інтенсивному тренуванні витрата енергії рідко перевищує 900 кілокалорій за годину. А це еквівалент максимум 100 грамів жиру. І ще. Інтенсивні, потогінні режими тренувань – не найкращі режими для зниження ваги. Звичайний наслідок такого режиму – стомлення, млявість, зниження м’язового тонусу і настрою, підвищення апетиту. Всі атрибути “зриву”.
• Втрата води, викликана перебуванням в сауні. У даному випадку зниження ваги обумовлене виключно втратою рідини і теж не має ніякого відношення до витрати жирової тканини.
• Втрата води на тлі спекотної погоди. Дуже часто в період спеки ми бачимо зменшення ваги на 1-2 кілограми. Проте коли спека проходить, запаси води відновлюються, відповідно відновлюється і вага.
• Ситуація, про яку не так добре відомо. Зменшення вмісту води, пов’язаної із запасом вуглеводів. Загальна маса цих запасів невелика, не перевищує 100 -150 р. калорій в цьому запасі не більше 600. При звичайній життєдіяльності людина витрачає цю кількість енергії за 4-5 годин. Однак глікоген в організмі існує не у вигляді сухої речовини. Він пов’язаний з водою. На утримання в тканинах даної кількості глікогену необхідно 1-1,5 літрів води. При дотриманні розвантажувальної дієти запаси глікогену виснажуються буквально в перші дні. І за рахунок виведення пов’язаної з глікогеном води спостерігається швидке зниження ваги до кілограма на день. Проте вже при невеликому розширенні харчування запаси глікогену відновлюються, і людина набирає все скинуте. Дуже часто цей механізм спрацьовує у людей, що застосовують традиційні розвантажувальні дні, яблучний, або сирний. Скинутий після такого дня кілограм вже на наступний день благополучно повертаються назад.
• Втрата рідини, зумовлена зменшенням вмісту солі в організмі. Цей механізм зниження ваги так само може спостерігатися у людей які дотримуються дієти для схуднення. Особливо якщо ця дієта бідна кухонною сіллю.
Отже, що ж робити, що б звести до мінімуму непотрібні розчарування і необгрунтовані надії, пов’язані з зважуванням? Ось кілька порад.
• Процедура зважування повинна бути максимально уніфікована. Зважуватися слід в один і той же час доби, в одній і тій же одежі, або без одягу. Найкраще зважуватися вранці натщесерце, після туалету.
• Намагайтеся зважуватися на одних і тих самих вагах. При цьому оптимально, що б ваші ваги забезпечували точність порядку 0,1 кг.
• Умійте правильно інтерпретувати результати зважування. Якщо, незважаючи на ваші зусилля, вага стала більшою, то пов’язано це, швидше за все із збільшенням накопичення рідини в організмі.
І, давайте ще раз згадаємо. Якщо ви твердо налаштовані схуднути, якщо ви підібрали харчування, яке вам подобається, якщо ви досить багато рухаєтеся і перебуваєте в гарному настрої, то результат від вас нікуди не дінеться. І в цьому сенсі не так вже важливо, скільки ви важили вчора і скільки важите сьогодні.
З книги М.М. Гінзбурга “Ідеальна програма схуднення”.
Для многих мужчин любимым занятием остается рыбалка видео, позволяющая отдохнуть от ежедневных забот и слиться с природой в полной тишине.