Про психологічні проблеми, що виникають у повних людей, в медичній літературі написано досить багато. Предметом нашої сьогоднішньої розмови буде самооцінка – набір думок людини про себе самого, своїх можливостях, відповідно своїх людських якостей, прийнятих у даному суспільстві нормам. Якщо самооцінка адекватна, все добре. Людина ставить реальні цілі, вибирає реальні шляхи їх досягнення. Вона не прагне худнути швидко тільки на тій підставі, що комусь із його знайомих це вдалося. У разі невдачі шукає, де він припустився помилки і як її усунути, а не звинувачує себе в безвольність і нікчемності.
Зовсім інша справа, якщо самооцінка занижена. Така людина невпевнена в собі, не готова до змін, нерішуча. Вона вважає, що кращої долі він і недостойний. А раз так, то відповідно і украй низькі мотиви, які спонукають худнути. Низька самооцінка стає джерелом постійного поганого настрою, депресії. Природно, на цьому тлі роль їжі як побутового антидепресанту підвищується. Людина починає їсти частіше і більше, ніж йому необхідно. А це веде до наростання ваги.
Людина з низькою самооцінкою дуже погано переносить труднощі, як зазвичай виникають при схудненні. Відповідно, часті зриви, передчасне припинення зусиль. А значить новий виток наростання ваги, більш швидке прогресування ожиріння.
Занижена самооцінка заважає правильній інтерпретації отриманих результатів. Така людина зазвичай не вважає успіхом, якщо вага його просто не збільшується а знижується, але «всього» на 1-2 кг на місяць.
У людей із заниженою самооцінкою дуже часто панує уявлення, що надмірна вага, це покарання. Вони «винні». Винні, що не можуть вгамувати апетит, не можуть подолати лінь.
Люди із заниженою самооцінкою дуже неохоче приймають відповідальність за «зайві кілограми». Вони дуже неохоче визнають, що надмірна вага – прямий наслідок їхнього способу життя. А таке усвідомлення – перший і необхідний крок до успішного схуднення.
І ми повинні розуміти, що якщо якимось чином ця самооцінка стала б адекватною, справу з схудненням у них пішла б набагато краще. І не лише із схудненням. Людина з адекватною самооцінкою вже більше не залишається жертвою своєї долі. Вона стає її господарем. Дійсно, вона успішна, знає чого хоче, знає навіщо, і як цього домогтися.
Отже, що можна запропонувати людині для підвищення його самооцінки?
Можна намітити два шляхи або правильніше дві групи коригувальних впливів – непсихологічних і психологічні.
Взагалі слід сказати, що сучасна психотерапія нехтує непсихологічних методами корекції особистісних проблем. А даремно. У цих методів є досить великий потенціал. А головне, вони можуть допомогти людині впоратися з проблемою, не актуалізуючи її, не загострюючи уваги людини на тому, що у нього є та чи інша психологічна проблема.
А в нашому суспільстві з украй низькою психологічною культурою люди часто бояться мати особистісні проблеми (хоча в кого їх немає?).
Особливо добре непсихологічні впливи допомагають тим, у кого самооцінка знизилася вдруге, внаслідок багаторазових невдалих спроб схуднути. Тут просто корисно взяти до відома, що в цих невдачах немає вашої провини. Невдачі – плід помилок, неправильно обраної тактики, завищених очікувань і так далі. І якщо тепер ви не будете поспішати, розберетеся в проблемі, коректно поставите завдання, визначете шляхи її рішення і будете послідовно втілювати їх у життя, то результат буде обов’язково.
Людський організм влаштований за своїми законами. Більшість людей у вечірній час відчувають більший голод, ніж у ранкові години. Для більшості людей спроби відмовитися від вечері найважчі і болісні. Ну і чи слід себе звинувачувати і думати про себе занижено, якщо вам, як і більшості інших людей, не вдається утримуватися від вечері?
Зрозуміло, що знижена самооцінка може стати постійним джерелом депресій, але і депресії, що виникають з будь-якого іншого приводу, можуть викликати зниження самооцінки. Що може істотно знизити ймовірність настання депресії, її виразність і тривалість? Достатній сон, режим тонізуючих навантажень, прогулянки, часта, різноманітна і смачна їжа, приємні душі і ванни, цікаві заняття і так далі.
Можна спробувати вирішити проблему самооцінки психологічними методами, але, поки не вдаючись до допомоги психолога, хоча консультация психолога мож бути чудовим вирішенням проблеми. Наприклад, багато людей, які страждають від заниженої самооцінки, не здогадуються, що сумніватися у своїх силах хоча б час від часу властиво більшості нормальних людей. Це, так би мовити, обов’язковий компонент особистісного розвитку.
Багато людей вважають, що раз у них погана машина або маленький будинок, або не сама вища освіта, то у них є всі підстави думати про себе занижено.
Такий «оцінний», «змагальний» підхід властивий дуже багатьом людям. Але якщо вдуматися, що по суті зміниться, якщо ви придбаєте машину трохи кращу? Все одно, маса людей буде мати машину ще кращу за вашу. Чи не простіше змінити підхід і пошукати сенс життя не в нескінченній низці придбань, не в поєдинку з іншими людьми, а в чомусь більш важливому?
Багато людей із заниженою самооцінкою, які страждають від нелюбові до себе, розуміють, що все зміниться на краще, як тільки вони себе полюблять. І прямо ставлять таке завдання – полюбити себе! Тим більше такого роду порада зараз надзвичайно популярна у психології.
Але давайте переведемо проблему в площину рішення. Як себе полюбити? Для початку проявите до себе інтерес. Якими потребами живе ваш організм, чому він вважає за краще запасати енергію, замість того, що б її витрачати? Чи не занадто багато ви собі забороняєте? Добре б вам жилося, якщо хтось інший постійно забороняв би вам робити те, що ви любите?
Усвідомте, що будь-який інший організм, коли б він був в схожих умовах життя, неодмінно теж би обзавівся зайвими кілограмами. У вас є всі підстави бути вдячними своєму організму за те що, не дивлячись на далеко не найкращий до нього ставлення, він до цих пір живий і відносно здоровий …
Так ось через інтерес і далі через почуття вдячності і приходимо до любові до свого організму. Якщо ж любов ваша буде щирою, вона, безсумнівно, буде проявлятися в турботі про тіло. А тут вже й харчування ви будете вибирати чим корисніше, і прогулянки стануть для вас звичними, і дітей навчіть новому відношенню до себе.
І для повноти картини. Чи створює людині проблеми завищена самооцінка? Створює. Але, на відміну від заниження, вона дуже важко піддається усвідомленню. Необхідний час, поки така людина наб’є собі синців і шишок, щоб самооцінка його знизилася, і він усвідомив необхідність психологічної корекції.
Тож здорового вам схуднення!!!