Коли молода пара закоханих людей знаходиться в цукерково-букетному періоді залицянь і романтики, то складно уявити, у що може перетворитися перший рік спільного життя під одним дахом. Якщо пара має якийсь досвід попереднього спільного проживання, або є інші шлюби, які передували цьому, то ситуація трохи спрощується, проте, кризових періодів все одно не уникнути. Кризовими періодами, за статистикою, є перший, третій і сьомий роки спільного проживання. І шанси пережити ці кризи мають тільки ті пари, які спочатку, на березі, до шлюбу з’ясували всі важливі аспекти очікувань від нього, а також готові до нескінченних компромісів, терпіння, поваги один одного.
Отже, перша криза, яка не мине майже ні одну сімейну пару, починається на першому році спільного життя, називається вона кризою першого року. На жаль, період притирання і звикання до звичок один одного може бути для деяких пар дуже небезпечним і багато пар розлучаються, не витримавши випробування на міцність.
Як подолати? Щоб перший рік не перетворився на пекло і не закінчився бурхливим розривом і сльозами в подушку, потрібно спочатку віддавати собі звіт в тому, що спільне проживання на одній території – праця не з легких для більшості пар, з голови слід ретельно гнати думки про те, що любов пройшла. Так, романтики стало менше, брудний посуд в раковині та обговорення сімейного бюджету прийшли на зміну пристрасті, новизні і красивим залицянням. Але поряд кохана, близька людина! З ким, як не з ним, потрібно навчитися вести діалог, вчитися розумінню, терпінню, довірі.
Помилкою є точне застосування статуту батьківської сім’ї, молода сім’я повинна знайти свої правила, максимально комфортні саме для їх нового осередку суспільства. Важливо розуміти, всі складнощі тимчасові і дуже скоро все владнається, треба лише трохи попрацювати над своїми новими відносинами і правильно розподілити обов’язки.
Якщо парі вдалося пережити цей період і гідно вийти з кризового періоду першого року, то це дуже здорово, однак, через пару років, слідуючи статистиці, їх, на жаль, чекає не менш складний період кризи третього року. Все індивідуально, але до цього моменту в молодій сім’ї зазвичай народжується їхній первісток, що може критично похитнути звичні порядки, стати справжнім випробуванням на міцність для відносин пари. Для того, щоб подолати цю кризу, незайвим буде ще при вагітності належним чином налаштувати майбутнього тата на деякі зміни, які можуть виявитися стресовими і навіть викликати ревнощі і гнів. У чоловіків немає материнського інстинкту, любов до немовляти з’явиться тільки, якщо долучати й його до догляду за дитиною. Потрібно м’яко, але наполегливо прищеплювати йому думку, що всі труднощі, які з’явилися – це ЗАГАЛЬНІ труднощі, які потрібно ділити на двоє. Саме жінка будує мікроклімат у родині, саме від її гнучкості та мудрості залежить, чи переживе пара другу кризу.
Наступна криза чекає сімейну пару в районі сьомого року спільного проживання, називається вона кризою семи років. Складність цього періоду полягає в тому, що до моменту його настання і чоловік, і дружина наближаються до того віку, в якому відбувається своєрідна переоцінка особистих цінностей, дитина вже майже самостійна, відносини «устаканиися», колишніх пристрастей більше немає, з’являється потреба випробувати нову гамму гострих відчуттів і все бачиться в дещо спотвореному світлі. У цей період відбувається велика кількість зрад, розлучень, які найчастіше виявляються помилкою.
Щоб подолати гідно цей непростий період, пара повинна чітко розуміти, що і нові стосунки не стануть вічними, якщо очікувати від них нескінченного феєрверку почуттів. Оживити старі відносини часто набагато корисніше, стабільніше, ніж будувати нову родину, до того ж, не можна забувати і про інтереси дитини, для якої розлучення може стати серйозною психологічною травмою. Важливо не концентруватися на минулих образах, а рутину розфарбовувати спільними поїздками, придумувати будь-які приводи зробити один одному приємно, знову і знову вчитися поважати і піклуватися один про одного. Тоді є всі шанси дожити навіть до золотого весілля.