Три причини зайвої ваги
На мою думку, перш ніж лікар візьметься лікувати ожиріння, він повинен з’ясувати, чим викликана зайва вага пацієнта. Можуть бути три причини зайвої ваги. До них відносяться: 1. Переїдання;
2. Гормональні розлади;
3. Токсикоз.
Більш за все буде пацієнтів, які занадто багато їдять. Однак у більшості пацієнтів звички харчування настільки вкорінились, що вони не в силі від них відмовитись, а якщо і намагаються це зробити, то починають що-небуть “покльовувати” між сніданком і обідом, обідом і вечерею, або ж прокидаються вночі і прокрадаються до холодильника чи буфету. Розуміється, це прибавляє до їх зайвої ваги додаткові кілограми. Тому важливо, щоб вони харчувались як найменш калорійними блюдами. Я пропоную їм сівши за стіл починати з овочевого супу домашнього приготування, потім з’їсти велику порцію салату з сирих овочів, щоб їх шлунок практично був повним до моменту, коли на столі з’являться більш калорійні блюда. Збереженню фігури не сприяють такі розповсюджені нині в офісах короткі перерви «на чашку кави», особливо якщо це кава з вершками, а до нього дають пончики чи пиріжки. Якщо їм обов’язково потрібно щось “поклювати” між сніданком, обідом і вечерею чи сидячи перед телевізором, то я рекомендую сирі чи варені фрукти (але не сушені, так як в них багато цукру). Така система не дасть швидких результатів, але зниження ваги без шкоди для здоров’я не може відбуватися скоро. Я помітив, що найкращий спосіб отримати перемогу в боротьбі за струнку талію, підкоритися процесу повільного, але неприривного зниження ваги.
Зайва вага на грунті гормонального порушення організму
Зовсім інакша справа з ожирінням на гормональному грунті. Частіше за все цим страждають люди , які належать до «надниркового» типу або ж з порушенням функції наднирників. Вони поправляються, хоча зовсім не переїдають. Будучи зазвичай міцної тілобудови, вони обростають жировою тканиною через поступаючу в організм їжею з вуглеводів і жирів. Цим людям дуже помагає дієта, яка складається з нежирного м’яса, напитків без цукру, сирих і варених фруктів і відварних немучних овочів. Їм слід повністю відказатись від сметани, масла, яєць, тваринних жирів і різноманітних соусів. Друга, хоча і рідкісна, форма гормонального ожиріння спостерігається в випадку виснаження щитовидної залози. Лікування тоді зводиться до того, що хворому дають препарат витяжки з щитовидної залози чи продукти, багаті йодом, а з його дієти виключають мучні страви. Якщо його щитовидна не сильно зруйнована, то прийом витяжки дає неймовірні результати. Напевно, саме ці вражаючі успіхи лікування заохотило деяких лікарів застосовувати витяжку з щитовидної залози у всіх випадках ожиріння, без попереднього вияснення причини ожиріння.
У багатьх людей з ослабленою печінкою чи наднирниками основний обмін речовин погіршується, не дивлячись на прекрасне функціонування щитовидної залози. Такі хворі погано переносять лікування згадуваною витяжкою, вона може викликати в них зрив або порушення роботи серця.
Зайва вага внаслідок токсикозу організма
Лікування третьої причини ожиріння пацієнтів ставить лікарів перед дуже важкою проблемою. В цьому випадку зайва вагає є результатом затримання води і слизу в лімфатичних каналах. Ослаблені нирки і печінка не виводять достатньо швидко токсичні речовини, які накопичуються в тканинах і збільшують їх об’єм. Коли хворий починає голодування чи переходить на спеціальну дієту, він розвантажує печінку і нирки, видалення токсинів прискорюється , визиваючи різні неприємні явища. Це лякає пацієнта, часто він відмовляється продовжувати лікування. Причинами цих неприємностей зазвичай буває погане перетравлення якогось виду продукта. Печінка може алергічно реагувати на цукор, крохмаль, жири, білки, каву, чай, шоколад, оцет, сіль. Уважному лікарю інколи вдається виявити, який компонент їжі визиває таку реакцію, і тоді одужання залежить від повного вилучення його з дієти. Якщо хворий, який страждав повнотою токсикозного походження, відновить здоров’я і нормальну вагу завдяки дієті, він повинен раз і назавжди виключити з свого раціону ці компоненти, які визивають в нього алергічну реакцію. Це не складе для нього великих зусиль, так як він буде відчувати себе набагато краще, дотримуючись розумного режиму харчування.
Для людей які намагаються набрати вагу
Деяким людям розповніти так само важко як іншим схуднути. Для людей худих зазвичай характерна підвищена активність щитовидної залози і гіпофункція наднирників. Їм не вдається розповніти на протязі багатьох років. Їх щитовидна залоза буквально спалює їжу що поступає, перш ніж організм встигне відкласти хоч трішки в вигляді жирової тканини. Часто ці бідолашні, бажаючи поповніти, об’їдаються солодкими і мучними виробами, які ще більш збуджують щитовидну залозу. Деякі намагаються пити як можна більше молока, але цей спосіб дає тільки короткочасне прибавлення в вазі. Я помітив, що більше всього помилок в режимі харчування здійснюється через хибну уяву, ніби для прибавлення в вазі потрібно наїдатись не знаючи міри. Така думка, можливо, знаходить підтвердження на фермах по відкорму гусей, однак це не припустимо для людей, особливо для так названого «щитовидного типу», яких іноді так довго заставляють поїдати масу сметани і масла, що вони захворюють жовтухою або покриваються прищами і гнійниками. Набагато краще довіритись їх смакам, дозволяючи їсти те, що їм подобається і хочеться. Коли вони наближаються до п’ятдесятирічного віку, часто знижується активність їх щитовидної залози і вони починають повніти, навіть стають товстими, якщо продовжують харчуватись як колись.
Зустрічаються люди які з народження мають ослаблену печінку. Їх щитовидна залоза, збільшуючи секрецію, підтримує тоді роботу печінки, полегшуючи тим самим видалення токсинів, оскільки йод, який знаходиться в гормоні щитовидної залози, має цінні властивості нейтралізації ядів. Такі люди їдять небагато, відчувають себе чудово, сильні і виносливі, довгі роки зберігають міцне здоров’я, незмінно залишаючись худоватими.