З дитинства пам’ятаю, як моя бабуся, яка не вельми полюбляла традиційні пігулки, свої хвороби лікувала завдяки цим «чорним черв’ячкам». І хоча п’явки у багатьох можуть викликати не дуже приємні емоції, саме вони є справжніми природними ескулапами, які можуть позбавити від багатьох серйозних недуг.
Гірудотерапія або лікування п’явками бере свій початок із сивої давнини, але й сьогодні цей метод лікування успішно застосовують при багатьох захворюваннях. Про те, в яких випадках варто ставити п’явки, чи можна вилікувати завдяки ним хронічні захворювання та які види п’явок застосовують у сучасній медицині розмовляємо зі сімейним лікарем, лікарем народної та нетрадиційної медицини Наталією Похмурською-Гудим.
- В гірудотерапії застосовують два види п’явок: гіруду медичну та п’явку – українку, – розповідає пані Наталія. – Ті п’явки, які водяться у водоймах та іноді можуть надокучати відпочивальникам, не використовують у медицині, з терапевтичною метою застосовують лише ті види п’явок, які вирощують у спеціальних біофермах. Перед сеансом гірудотерапії п’явку 2 місяці не годують. Згідно санітарних вимог, хоча й не доведено можливість перенесення п’явками хвороби від однієї людини до іншої, з лікувальною метою її використовують лише один раз. До того ж, прокусивши шкіру й випустивши в організм людини необхідні ферменти, така п’явка лише забере зайву кров, але не дасть лікувального ефекту. Якщо лікування гірудотерапією проводять удома, п’явки можна використовувати повторно, однак лише через півроку після першого приставляння – потрібно постійно змінювати воду.
- Пані Наталю, а які хвороби зазвичай лікують п’явки, чи існують протипокази до лікування гірудотерапією?
- П’явки лікують багато захворювань, абсолютним протипоказом є лише гемофілія. Гірудотерапія дуже ефективна при тромбофлебіті, високому артеріальному тиску, «жіночих захворюваннях»(наприклад, при андекситах, які не піддаються лікуванням антибіотиками), захворюванні нирок, печінки, застудних міозитах(у випадках, коли не стає краще після курсу масажів), при бурситах та головокружінні. Радять гірудотерапію і чоловікам – для покращення потенції. Ефективно впливають п’явки на організм людини при невритах та невралгіях.
- Що радять після того, як провели сеанс гірудотерапії?
- Після того, як людині поставили п’явки, вона часто може відчувати спокій, сонливість – це хороша реакція організму, місце, де приставляли п’явки, треба добре укутати, щоб воно було в теплі, інакше можна застудитися й зашкодити собі. Коли п’явки ставлять на голову, хворий може відчувати слабкість, запаморочення, однак ця реакція з часом минає – максимум через 5-6 днів настає покращення.
Загалом побутує думка, що п’явка п’є погану кров. Насправді це не так – п’явка п’є ту кров, яку їй дають, одужання відбувається завдяки впорскуванню п’явкою в організм лікувальних речовин. Буває, що після того, як п’явка нап’ється крові, вона помирає. Це свідчить про те, що дуже зашлаковані кишківник та печінка. Якщо порівнювати з людською реакцією, це майже так само, як з’їсти старий борщ і вирвати. Отож, в таких випадках треба очищати організм.
- Розкажіть, будь ласка, детальніше, завдяки чому відбувається лікувальний ефект гірудотерапії, чи можна вилікувати завдяки п’явці хронічні хвороби?
- Важливими є ферменти слини, які п’явка впорскує, прокусивши шкіру. Слина п’явки містить близько 40 ферментів, які знищують будь-які мікроби, розсмоктують рубці і спайки, знімають місцевий запальний процес, стимулюють імунітет, пришвидшують регенерацію тканин, але найбільш відомий з них – гірудин, який має здатність розчиняти тромби. Ферменти, що впорскує п’явка, містяться в достатній кількості в організмі людини впродовж півроку, але навіть через 1,5 року, провівши відповідні обстеження, можна виявити сліди цих речовин у крові. Гірудотепією лікують різні хронічні захворювання, а також деякі гострі, наприклад, гострий тромбоз, рвані рани, крововилив в око та інші органи. Також її застосовують при цукровому діабеті, для усунення діабетичної ангіопатії незалежно від місця її поширення.
- Чи можна самому застосовувати гірудотерапію, чого варто остерігатися?
- Самому небезпечно ставити п’явки у випадках, коли є виразки. Адже рана може роз’ятритися, загостриться рожа. В таких ситуаціях медики радять очистити печінку, розблокувати проксимальніші судини. Треба бути обачним, аби п’явка не прокусила вену. Якщо таке сталося – обов’язково їдьте в травмпункт, аби там зашили вену. У випадках, коли після гірудотерапії виникає сильна кровотеча, на вагу 70 кг треба вколоти 2 ампули етимзилату й прикласти на ранку житній хліб(треба добре зім’яти його в комочок), який діє, як гермостатична губка, накласти тугу пов’язку. Не можна ставити п’явки і над пухлинами, інакше пухлина почне швидко рости й людина просто «згорить» на очах. П’явки радять при онкології, але обов’язково треба дотримуватися рекомендацій лікаря, не займатися самолікуванням, адже при цій недузі використовують спеціальні схеми.
- Пані Наталю, а чи можна гірудотерапією регулювати високий тиск, не застосовуючи допоміжних засобів?
- При високому тиску можна ставити п’явки, але насамперед треба з’ясувати, від чого тиск підвищується – поганого стану нирок чи судин, зашлакованості печінки чи надмірних емоцій. Відповідно – приводити до ладу хворі органи, чистити організм. Чи можна застосовувати лише п’явки в таких випадках? Все залежить, з яким рівнем тиску, якщо до 160 – з часом можна повністю зійти з фармакології, якщо 200-240 – знизити рівень до 170 при підтримуючій терапії.
- А чи правда, що гірудотерапію використовують і з косметичною метою?
- Так, безперечно. З відомих артистів гірудотерапію для омолодження використовує голлівудська кінодіва Демі Мур. Косметологи радять для розгладження зморщок робити маски з п’явки – п’явку потрібно розрізати, випустити кров, нанести на обличчя і тримати до підсихання, такі маски слід робити 2 рази на тиждень, курс 10 процедур, через півроку рекомендовано повторити. Така маска посилює відновлення клітин епідермісу, позбавляє від пігментних плям, має підтягуючі властивості. Однак варто пам’ятати про те, що маска має підсушуючи дію, тому тим, у кого суха шкіра, перед нанесенням треба змастити обличчя оливковою олією, після використання маски намазати лице живильним кремом.
Отож, будьте красивими та здоровими!
Зоряна Грабар