У новонароджених недосконала система терморегуляції, тому дуже важливо доглядати за малюком, контролюючи, щоб він не перегрівався і не замерзав.
У дорослої людини, якщо їй холодно, починають включатися механізми, які дозволяють утворюватися енергії та теплу, а якщо їй дуже холодно, то з’являється тремтіння в м’язах, що дозволяє людині зігрітися ще швидше. А при перегріві до шкіри починає доливати кров, за рахунок чого судини розширюються, “забираючи” зайве тепло в атмосферу. Перешкоджає перегріву і піт, оскільки волога шкіра швидше охолоджується. Весь цей механізм підтримує постійну температуру тіла людини. А ось у новонароджених справа йде трохи інакше. І перегрів, і переохолодження – однаково небезпечні для малюка. Охолодження загрожує зниженням захисних бар’єрів у слизових рота і носа, легенів і кишечника. Через активацію власної мікрофлори може розвинутися запалення, тобто звичайний нежить у малюка може закінчитися, наприклад, пневмонією або пієлонефритом. Якщо температура тіла малюка стане нижче +34 C, у нього можуть виникнути серйозні порушення в обміні речовин. Випадки переохолодження у діток досить рідкісні, а от перегріву – численні. Перегріти дитину можна дуже легко, якщо її надто кутати в одяг, як це часто роблять турботливі бабусі або мами. Причому небезпека перегріву в тому, що він наступає непомітно і дуже швидко, приводячи до неприємних наслідків. Коли малюк мерзне, він може розплакатися, посоватися, неспокійно рухатися, і поступово трохи зігрітися. А перегрівшись, малюк ніяк не може полегшити свій стан. Небезпека перегріву в тому, що він підриває імунітет малюка, перестаючи чинити опір інфекціям. Ось чому малюк, якого одягають як капусту, часто хворіє.
Як натренувати систему терморегуляції малюка? Необхідно в кімнаті малюка підтримувати оптимальну температуру, для початку – близько +25 C, поступово знижуючи її до +22 C. Не варто надягати на карапуза вовняні шкарпетки, чепчики, якщо в будинку тепло, достатньо бавовняного костюма і легких шкарпеток. Загартувати організм можна за допомогою повітряних ванн, які ще й стимулюють розвиток і зростання крихітки: залишайте для початку малюка голеньким на пару хвилин на всмоктуючій пелюшці, поступово збільшуючи тривалість сеансу до 30 хвилин на день.
При переохолодженні малюк проявляє занепокоєння: соває ніжками і ручками, голосно плаче, а також, різко блідне; носик і стопи на дотик можуть бути прохолодними. При таких ознаках малюка слід прикласти до грудей і зігріти своїм тілом, притиснувши його до себе; якщо він спітніє, то його потрібно переодягти в сухий одяг.
При перегріві малюк нервує, кричить, потіє, може відмовитися від грудей, і навіть впасти в глибокий болючий сон. У такій ситуації крихітку необхідно роздягнути, приклавши до грудей (якщо малюк на штучному годувані, то його слід напоїти теплою водою).
Щоб малюк зміг легко переносити перепади температури, необхідно враховувати наступні поради:
- Якщо на вулиці вище +18 C, то не потрібно на нього надягати шкарпетки, рукавички і шапочку (шкіра повинна дихати)!
- Виходячи погуляти з малюком на вулицю, на нього потрібно одягати стільки шарів одягу, скільки ви одягаєте на себе. При температурі вище +20 C, йому не надує у вушка, і навіть тонка шапочка йому не потрібна. А от від сонячних променів на малюка потрібно надягати панамку або кепочку. Якщо на вулиці при такій температурі сильний вітер, малюку можна надіти капюшон.
- Механізм терморегуляції можна і потрібно стимулювати: обливайте малюка після купання прохолодною водою, відвідуйте з ним басейн, приймайте повітряні ванни, дозволяйте малюку повзати або бігати по підлозі босими ніжками; кілька хвилин на день можна присвятити ходьбі по мокрому рушнику – це дозволить маляті в майбутньому не захворіти, у разі, якщо він промочить або переохолодить ніжки.
- На прогулянки необхідно ходити в будь-який час року і в будь-яку погоду, це дозволить дитячому організму навчитися регулювати температуру тіла і виробляти тепло в залежності від умов зовнішнього середовища.