На п’ятому-шостому місяці розвитку малюкові вже не вистачає тих компонентів харчування, які потрапляють в його організм з материнським молоком. У цей період дитині необхідно додаткове надходження з їжею багатьох речовин. Саме тому прикорм для дітей першого року життя вважають однією з обов’язкових умов для нормального росту малюка.
Доповнювати раціон дитини різними стравами вже з самого початку п’ятого місяця розвитку рекомендують при штучному і змішаному вигодовуванні, а також при прояві ознак анемії або рахіту. Дітям, які перебувають на грудному типі вигодовування, прикорм починають давати на шостому місяці життя.
Нову їжу дитині пропонують перед прийомом молока або молочної суміші. Привчати малюка до прикорму слід поступово, починаючи всього лише з однієї чайної ложки. У кожен наступний день дозу збільшують ще на одну ложечку. Так діють доти, поки одне годування молоком не буде повністю замінено прийомом нової їжі.
Повноцінний прикорм для дітей першого року життя немислимий без овочевого пюре з гарбуза, кабачків, моркви, картоплі, білокачанної або цвітної капусти, томатів, буряка. Також підійде суміш картоплі з перерахованими вище культурами.
У процесі приготування пюре овочі нарізують дрібними шматочками, відварюють в каструлі з водою або в пароварці, потім двічі перетирають через сито або подрібнюють до однорідного стану в блендері. Після цього до отриманої маси додають чайну ложечку олії. Далі в пюре вливають трохи молока або овочевого відвару. При цьому страва повинна набути консистенцію густої сметани.
На п’ятому місяці життя прикорм для дітей може включати в себе домашній сир і кефір. Рецепти цих страв досить прості. Для приготування сиру змішують півлітра молока або кефіру і столову ложку сметани, суміш виливають в емальовану каструлю і повільно нагрівають на плиті. Коли утворюються сирні згустки, їх акуратно відкидають на сито для того, щоб стекла сироватка. Дуже важливо при цьому не переварити сир. Справа в тому, що сирні згустки, які вчасно не зняли з вогню, стають твердими і непридатними для годування малюка. В отриманий сир додають трохи молочної суміші, а потім ретельно розмішують до отримання продукту з консистенцією густої сметани.
Для того, щоб приготувати домашній кефір, кип’ятять півлітра молока, охолоджують його до 36 ° С, додають 6 столових ложок магазинного кефіру, перемішують і, загорнувши в ковдру, залишають у теплому місці на 5 годин, після чого ставлять у холодильник.
Порцію цих страв для одного прийому їжі слід протягом тижня довести до 50 г сиру і 200 мл кефіру.
У віці шести місяців у раціон дитини починають поступово вводити другий прикорм, який являє собою кашу. Цю страву готують з кукурудзяного, гречаного, вівсяного, пшеничного або рисового борошна. В одну порцію каші додають половинку звареного яєчного жовтка і чайну ложечку вершкового масла.
На сьомому місяці життя меню дитини потрібно доповнити м’ясним пюре, яке дають в суміші з овочами. Для приготування такого прикорму краще всього використовувати відварене нежирне м’ясо кролика, індички, курчат, а також для цього підійдуть деякі субпродукти (наприклад, яловичий язик). Спочатку м’ясо відварюють протягом двадцяти хвилин, зливають і знову заливають воду, потім варять до готовності, охолоджують, після цього подрібнюють у блендері. Для прикорму також можна використовувати консерви для дитячого харчування, що продаються в продуктових магазинах. Первинна кількість м’ясного пюре, що з’їдається дитиною за один прийом їжі, має становити не більше двох чайних ложок. До завершення сьомого місяця життя порцію цієї страви для одного годування збільшують до 50 р.
Восьмимісячній дитині на додаток до пюре можна дати маленький шматочок м’якушки хліба вищого сорту масою 5-10 г.
На дев’ятому місяці життя в раціон дитини вводять пюре з риби. Для приготування такої страви підійде філе тріски, хека, минтая, судака. Рибу відварюють, потім охолоджують. Після цього подрібнюють її до однорідної маси і додають в овочеве пюре. Рибу дають замість м’яса один раз на тиждень, поступово доводячи до кінця дев’ятого місяця масу порції цього блюда до 50 р.
Оскільки у немовляти дуже слабкий шлунок, потрібно дотримуватися певних правил при кулінарній обробці продуктів, а також чітко дотримуватися певного меню. Прикорм для дітей першого року життя передбачає приготування страв у вареному або печеному вигляді з подальшим подрібненням їх до гомогенного стану. Малюкам не можна давати смажені продукти, цукерки, звичайні консерви, магазинний сир, ковбасні вироби, кава, гострі приправи. Страви з печінки не рекомендуються для харчування дітей до трьох років. Між годуваннями малюку можна давати сік, але слід враховувати, що споживання дитиною цього напою не повинно перевищити 100 мл на добу. Пам’ятайте, що дітей не можна годувати насильно. Такий підхід може викликати огиду до пропонованих страв. З появою корінних зубів слід привчати малюка до більш щільної їжі (фрикадельки, парові котлети, тефтелі, каші з круп).