Ультразвукове дослідження, або УЗД, сьогодні є обов’язковим при вагітності. Але багато хвилюються, чи не має воно вплив на здоров’я майбутнього малюка. Лікарі з цього приводу не прийшли до єдиної думки, але вважається, що можливість виявлення патології на ранньому етапі, яку надає УЗД, цінніше домислів і побоювань, не підтверджених дослідженнями.
Що таке УЗД
Апарат УЗД випромінює звукові хвилі, що мають дуже високу частоту, приблизно 3,5-5 МГц. Воно настільки високе, що людське вухо ультразвук не сприймає. Ця хвиля не є ні радіоактивною, ні якою-небудь ще шкідливою, просто дуже високий звук, чути який здатні тільки деякі тварини. Наприклад, дельфіни використовують ультразвук, і не випадково символом всього підрозділу УЗД в медицині є саме дельфін. Власне, ця тварина під водою теж проводить УЗД: випускає звук, він повертається, відбитий, і щодо змін дельфін визначає розміри і місце розташування об’єкта.
Точно так само справа йде і з дослідженням плоду при УЗД. Звук дуже високої частоти відбивається від тканин людини, а потім по сигналу, який інтерпретується апаратурою, стає можливим визначити розміри, щільність і положення тканин.
Чи шкідливо УЗД
Сьогодні технологія УЗД дає можливість зафіксувати діяльність серця плоду через всього місяць після його появи, а починаючи з терміну у 8 тижнів вже можна помітити, чи рухається він. Тим не менш, багато лікарів не рекомендують проводити УЗД раніше, ніж через 10 тижнів. Занадто частий або інтенсивний вплив ультразвуку на плід небажано, тому що не представляється можливим поки визначити його вплив. Існує певний графік відвідин кабінету УЗД, і не слід порушувати його.
Матері відзначають, що після процедури зародок веде себе більш активно, штовхається. Деякі навіть вважають, що він незадоволений, хоча точно визначити це складно. Точно відомо, що УЗД підвищує тонус матки і рухову активність плоду.
В недалекому минулому були поширені помилки, наприклад, про те, що УЗД руйнує ДНК або змінює його будову. Це повністю невірно.
Тим не менш, системи охорони здоров’я багатьох країн не включили УЗД в список обов’язкових обстежень при вагітності. Наприклад, у США воно не є обов’язковим.
Чи шкідливо УЗД для дитини? Думка лікарів про УЗД, як правило, така. Частіше, ніж належить, проводити дослідження не варто, так як будь-яка подібна процедура – це небажане втручання в перебіг вагітності. Хоча б один раз провести УЗД необхідно, так як це дозволить виявити патології плода ще до народження дитини. Тим, у кого великий ризик неправильного перебігу вагітності, проведення УЗД обов’язково.