Багато жінок десь за 4 - 5 днів до початку ”критичних днів” починають відчувати сильні болі в грудях. Взагалі передменструальний синдром з усіма його неприємними відчуттями переносять приблизно 80% жінок. Набряк тканин молочних залоз перед місячними – реакція на гормональні зміни. Це природний процес, який повинен проходити більш-менш безболісно. Але якщо молочні залози не тільки збільшуються в розмірах, а й ущільнюються, іноді аж до того, що стають “кам’яними” і дуже хворобливими, потрібно звертатися до фахівців. В цьому випадку великий ризик розвитку вузлових форм мастопатії і кіст. Щоб цього не сталося, потрібно вчасно почати профілактичне обстеження і лікування. Не бійтеся, вас не будуть напихати гормонами! При важкому ПМС ефективні фітотерапевтичні препарати (мастодинон, агнукастон та ін.)
Чи може мастопатія перейти в рак? Сама по собі мастопатія – це доброякісне ущільнення грудей. Дифузна форма може взагалі ніяк не турбувати жінку. В цьому випадку потрібно просто стежити за станом, щоб не пропустити момент, якщо раптом мастопатія почне збільшуватися в розмірах. При вогнищевих вузлових формах можуть утворюватися ракові клітини. Ризик розвитку онкології при таких формах вираженої мастопатії підвищується в 25 – 30 разів! Також ризик розвитку ракових клітин підвищується при деяких видах кіст. Але зараз застосовується метод дослідження внутрішньої вистилки кісти. Якщо ж кіста доброякісна, то шляхом проколу з неї просто виводиться рідина.
Мастопанія: хто в групі ризику
За статистикою, кожна 20-та жінка в хвора на рак молочної залози. Причини появи онкології:
- Спадковість (до 15% випадків раку виникає через цього фактора).
- Перехід вузлових форм доброякісних захворювань у злоякісні.
- Відмова від годування дитини груддю, особливо при перших пологах.
- Серйозні травми грудей.
- Гормональні порушення.
- Стреси.
- Погана екологія.
Як часто потрібно обстежитися
Починаючи з 35-річного віку кожній жінці потрібно раз в 1 – 1,5 року відвідувати мамолога. За призначенням лікаря робити УЗД грудей і мамографію. Якщо в родині хтось із кревних родичів страждає або страждав онкологічними захворюваннями грудей, потрібно щорічне обстеження, навіть якщо у вас все в порядку. Зараз діє програма скринінгу молочних залоз, тобто профілактичне мамографічне обстеження.
Ризик онкології
Стати її жертвою може практично кожна жінка. Буває двох видів: дифузна і вогнищева. Виявляється набуханням грудей і болями перед менструацією, виділеннями з сосків. Спадковість, хвороби органів, що виробляють гормони, нерегулярне сексуальне життя, аборти, відсутність лактації, стреси. Дифузна, якщо її лікувати відразу ж і правильно, не небезпечна. Гомеопатичні препарати, трави, вітаміни і боротьба з супутньою хворобою приводять до повного одужання. Якщо не лікувати, вона може перейти в вузлову осередкову мастопатію. Це явище більш рідкісне, але і більш небезпечне: може перейти в злоякісну пухлину. Тому осередкову мастопатію, як правило, видаляють. Фіброаденома – вузол з чіткими контурами, розміром від кількох мм до 3 – 4.
Рости фіброаденома починає в період статевого дозрівання з 13 до 18 років. У цей час треба встигнути її “спіймати”. Спосіб один – 1 раз в 2 роки робити УЗД. Фіброаденома вміє маскуватися: часто безболісна і намацується погано. Звідки ця хвороба береться, лікарям поки невідомо. Є припущення, що при розвитку ембріона відбувається порушення у формуванні грудей. Якщо вам скажуть, що від фіброаденоми можна позбутися за допомогою настойок або чудо-таблеток, не вірте. Консервативному лікуванню вона не піддається, допоможе тільки операція. Але якщо вузол маленький – до 1 см – і не росте, лікарі вважають за краще його не чіпати. Внутрішньопротокова папілома – це коли в молочних протоках на слизовій утворюються нарости: дрібні доброякісні пухлини.
На перших порах навіть серйозні захворювання можуть себе ніяк не проявляти. Тому лікарі так наполягають на профілактичному обстеженні! Коли з’являються видимі ознаки, значить, хвороба вже “сама не розсмокчеться”. Так що терміново до лікаря, якщо:
- прощупується ущільнення в грудях,
- є “лимонна кірка” на шкірі грудей,
- запалилися пахвові лімфовузли,
- з’явилися кров’янисті або буруваті виділення із сосків,
- сосок як би втягнувся, став вдавленим.