Захиститись від застуд, підвищити опірність організму допоможе загартовування. Цей метод відомий з давніх часів. Перші відомості дійшли до нас в індійській епосі Рігведа (1500 р до н.е.), надалі про користь загартовування говорив відомий лікар Гіппократ. Загартовування підвищує стійкість організму до несприятливих впливів холоду, спеки, пониженого атмосферного тиску, сонячної радіації.
До основних способів загартовування відносяться:
* Загартовування повітрям
* Водні процедури (обтирання, обливання, душ, купання в природних водоймах, басейнах, морській воді)
* Сонячні ванни
* Обтирання снігом
* Ходіння босоніж
* Моржування
* Лазня, сауна з купанням у холодній воді.
Один з актуальних видів загартовування влітку – загартовування сонцем. Це, перш за все, сонячні ванни, в пасивному стані, лежачи на пісочку, та активне, прогулюючись по пляжу або граючи, наприклад, у волейбол.
Найпоширеніший вид загартовування – це загартовування водою. До нього відносяться умивання, обливання, обтирання і душ.
Починати загартовування краще в літній період, щоб максимально убезпечити організм. Взимку психологічно складно почати обливатися холодною водою, крім того, неправильне загартовування в даному випадку може призвести до простудних захворювань. Спробуйте почати загартовування влітку, почніть з чогось простого, поступово збільшуючи рівень складності.
Кілька прикладів простого загартовування:
Обтирання
Проводьте обтирання при температурі не нижче 18 ° С. Робляться вони просто. Змочіть рушник або шматок тканини холодною водою і швидкими рухами обітріть руки, верхню і нижню частину тулуба. Потім швидким рухом обітріться сухим рушником.
Загартовування ніг
Даний метод добре підходить людям, які часто хворіють на ГРЗ та іншими простудними захворюваннями. Увечері, за годину до сну, опустіть ноги, приблизно до середини гомілки, в прохолодну воду (на 3 хвилини). Починайте з температури 37-38 ° С, знижуючи кожні 2 дні на 1 ° С. Через 2-3 місяці вода може бути крижаною. Якщо ви застудилися в процесі загартовування, припиніть водні процедури на три дні, потім почніть з тієї температури, на якій зупинилися.
Контрастний душ
Звикати до контрастного душу потрібно поступово. Перші два тижні приймайте душ комфортної температури. Потім робіть один контраст і стійте довго під холодною водою (5-10 сек.), Через два тижні перейдіть на два, а потім і на три контрасти.
В ідеалі контрастний душ роблять так:
1. Тепла вода (20-40 сек)
2. Гаряча вода (комфортної температури, 30сек-1, 5 хв)
3. Холодна вода (20сек-1 хв)
4. Гаряча вода (20-40 сек)
5. Холодна вода (1 хв і більше).
Для загартовування використовують природні фактори природи – повітря, воду, сонце.
У результаті систематичного загартовування відбуваються пристосувальні реакції, що сприяють розширенню діапазону переносимих коливань зовнішньої температури. Загартована людина не тільки добре переносить охолодження, у нього значно підвищується стійкість до нестачі кисню (гіпоксії).
Механізм терморегуляції полягає в оперативному реагуванні судин на загрозу охолодження або перегрівання організму шляхом їх звуження / розширення, що призводить до обмеження, або підвищення тепловіддачі. Таким чином, при різних зовнішніх температурах дотримується баланс між тепловіддачею і теплопродукцією.
Загартовування також нормалізує стан нервової системи, зміцнює її. Підвищується стійкість емоційної сфери людини, що робить його більш стриманим і урівноваженим. Крім цього у людини відзначається підвищення витривалості організму, його працездатності, поліпшення настрою.
Що потрібно врахувати при загартовуванні?
* Поступовість – від простого до складного
Купатися в ополонці і гуляти босоніж по снігу – серйозне випробування для непідготовленого організму. Гартуючи холодною водою, знижуйте температуру і збільшуйте тривалість процедури поступово, прислухаючись до своїх відчуттів. Загартовуватися потрібно кожен день. Постарайтеся, щоб це увійшло в звичку, як ранкове умивання і чищення зубів. Не віддавайте себе у владу хвилинним слабостям!
Придбані захисні реакції слабшають або повністю втрачаються, і доводиться починати все з початку. Загартовування повинне проводитися не від випадку до випадку, а систематично, оскільки в його основі лежить вироблення умовних рефлексів. Краще загартовуватися кілька хвилин, але щодня, ніж раз на тиждень по годині – видимого ефекту в цьому випадку не буде.
* Стан здоров’я
Вибираючи метод загартовування, враховуйте свій вік, спосіб життя, стан здоров’я, а також кліматичні умови. Зниження апетиту, безсоння, дратівливість – ознаки того, що дана схема загартовування вам не подходіт. Прекрасний спосіб загартовування для початківців – контрастний душ. Дві хвилини гаряча вода, потім – холодна протягом 5-10 секунд. Повторити цикл близько 10 разів, закінчивши холодною водою. Якщо загартовування дається важко, перший час обливання можна замінити обтирання холодним рушником.
* Кліматичні умови
Приступаючи до загартовування, враховуйте кліматичні умови свого регіону. Інтенсивність гартування для жителів різних міст неоднакова, тому що температурні умови місцевості формують певний рівень чутливості і стійкості до охлаждениям.
* Спосіб життя
Дотримуйтеся раціонального режиму дня, постарайтеся відмовитися від шкідливих звичок. Недотримання режиму, поганий сон, погане нерегулярне харчування, переїдання, відмова від фізичних вправ не дозволять вам досягти ефекту загартовування. Пам’ятайте, що алкоголь і куріння несумісні з загартовуванням. Вони викликають протилежні реакції, алкоголь, наприклад, розширює периферичні кровоносні судини, що значно збільшує тепловіддачу. Загартовування ж, навпаки, сприяє звуженню периферичних судин у відповідь на охолодження. Куріння істотно порушує кровообіг і тим самим погіршує охолодження.
Почніть загартовування зараз, при правильно організованому підході ви з упевненістю зустрінете зиму без хвороб, позбудетеся від простудних захворювань, і, при бажанні, зможете взяти участь у водохресному купанні!
Если Вы мечтаете об автомобиле или уже его имеете, тогда Вам будет интересен автомобильный портал для каждого в котором найдется много интересного и полезного.
{ 8 comments… читати їх нижче або додати один }
интерестенько
умм…..
прийдеться подумати
Очень интересненько))))
Мне как раз подошло!!!!!!!
Пора! почати, здоровий спосіб життя!!!
интерессная информация мне очень нравиться очень пригодится для моей любимой сестрёнке ей кокрас нужен реферат на похожую тему огромное спасибо тому кто поместил етот матиреал в нете :):):):):):):):):):):)*******
Дякую! Цікаво знати)
Раджу всем прочитать!!!