Показанням до призначення є гострий гепатит і холецистит, загострення хронічного гепатиту, холециститу і жовчнокам’яної хвороби, цироз печінки в стадії компенсації, а також інші захворювання відповідно до цільового призначення дієти.
Мета призначення дієти
Метою призначення дієти є максимальне щаження уражених органів, забезпечення повноцінного харчування в умовах вираженого порушення функціональної здатності печінки і жовчовивідних шляхів у зв’язку із запальними та дегенеративно-дистрофічними процесами в печінкових клітинах та органах жовчовиділення; нормалізація функціональної здатності печінки та органів жовчовиділення, а також тих органів , які найбільш часто залучаються в патологічний процес (шлунок, дванадцятипала кишка, підшлункова залоза, кишечник).
Загальна характеристика дієти
Це дієта фізіологічно повноцінна, з помірним обмеженням жирів і куховарської солі, механічних і хімічних подразників слизової оболонки і рецепторного апарату шлунково-кишкового тракту, з виключенням продуктів і страв, що підсилюють процеси бродіння і гниття в кишечнику, а також сильних стимуляторів жовчовиділення, секреції шлунку, підшлункової залози, речовин, дратівливих печінку (екстрактивні речовини, органічні кислоти, продукти, багаті ефірними маслами, органічними кислотами, холестерином, пуринами, смажені страви, що містять продукти неповного розщеплювання жиру). Усі страви готуються у вареному вигляді або на пару. Допускаються окремі страви у запеченому вигляді без грубої скориночки. Їжа дається в основному протерта, супи протерті або з дрібно нашаткованими овочами і добре розвареним крупами. Режим харчування: 5-6 разів на день невеликими порціями.
Хімічний склад і енергоцінність дієти
Хімічний склад дієти: білки – 80 г (60% тваринні), жири – 70-75 г (20-25% рослинні), вуглеводи – 350 г (80-90 г цукру), кухонна сіль – 8 г, вільна рідина – 2 -2,5 л. Енергоцінність дієти – 2400 ккал.
Рекомендовані і виключені продукти і страви дієти
Хліб і борошняні вироби. Пшеничний хліб з борошна вищого і 1-го сорту, підсушений або вчорашній. Несдобное печиво.
Виключають з дієти: свіжий і житній хліб, здобне і листкове тісто.
Супи. Вегетаріанські з протертими овочами, супи-пюре і креми, молочні супи навпіл з водою. Припускають супи з добре розкипілої крупою (манна, рис, геркулес) і дрібнонарізаною картоплею, морквою, гарбузом. Заправляють вершковим маслом, сметаною, підсушеної борошном.
Виключають з дієти: м’ясні, рибні та грибні бульйони, з бобових.
М’ясо і птиця. Нежирні. Яловичина, кролик, курка, індичка. З м’яса видаляють сухожилля, жир; у курей – шкіру. У відварному і прово вигляді вироби з котлетної маси (суфле, кнелі, пюре та ін.) Птицю можна іноді відварювати шматком.
Виключають з дієти: жирні сорти, качку, гуску; смажене, тушковане м’ясо і кускових; печінка, мізки, нирки, ковбаси, копченості, консерви.
Риба. Тільки нежирних видів, відварна та парова, шматком і у вигляді котлетної маси.
Виключають з дієти: жирну, солону, тушковану рибу, консерви, ікру.
Молочні продукти. Молоко (при супутньому коліті – тільки в стравах), кисломолочні напої. Некислі свіжий напівжирний і нежирний сир і страви з нього (суфле, пудинги та ін) протерті, парові.
Виключають з дієти: вершки, жирний і підвищеної кислотності сир, солоний, гострий сир.
Яйця. Білкові парові і запечені омлети. У страви 0,5-1 жовток на день.
Виключають з дієти: інші страви з яєць.
Крупи. Каші на молоці навпіл з водою з манної крупи, рису, протертих гречаної, вівсяної, геркулеса; гречаної і рисової муки. Суфле Манне, рисове. Відварна вермішель.
Виключають з дієти: бобові, пшоно, розсипчасті каші.
Овочі. Картопля, морква, буряк, цвітна капуста протерті, у відварному, паровому вигляді (пюре, суфле та ін.) Кабачки і гарбуз варять шматочками.
Виключають з дієти: гриби, бобові, солоні, квашені, мариновані овочі, капусту, ріпу, редис, редьку, щавель, часник, цибулю.
Закуски. Виключають.
Плоди, солодкі страви і солодощі. Стиглі, м’які, солодкі фрукти і ягоди в сирому натуральному і протертому вигляді, запечені, варені; киселі, желе, муси. Сухофрукти протерті. Молочний кисіль, мед, цукор, варення, мармелад, зефір.
Виключають з дієти: кислі і багаті клітковиною плоди, шоколад, морозиво, кремові вироби.
Соуси і прянощі. На овочевому відварі або слизу крупи, молочний з додаванням сметани, фруктовий. Борошно не підсмажують.
Виключають з дієти: прянощі.
Напої. Чай з лимоном, молоком, кава з молоком слабкий, солодкі фруктово-ягідні соки, відвар шипшини.
Виключають з дієти: какао, чорна кава, холодні і газовані напої.
Жири. Вершкове масло – обмежено (у чистому вигляді – 20-30 г на день); при переносимості – свіжі рафіновані рослинні олії у страви.
Виключають з дієти: всі інші жири.
Приклад меню дієти № 5А
1-й сніданок: суфле сирне парове, каша рисова молочна протерта, чай.
2-й сніданок: яблуко печене з цукром.
Обід: суп перловий з овочами вегетаріанський протертий, котлети м’ясні парові з морквяним пюре, кисіль.
Полудень: відвар шипшини.
Вечеря: кнелі рибні парові з картопляним пюре, запіканка манна з солодкою підливкою, чай.
На ніч: кефір.
Во время физических тренировок нужно соблюдать спортивное питание киев, которое намного быстрее поможет получить желаемый результат.