Показання для призначення дієти
Показаннями для призначення цієї дієти є хронічний панкреатит в період одужання, після загострення і поза загостренням.
Мета призначення дієти
Дієта призначається для нормалізації функції підшлункової залози, механічного та хімічного щаження шлунка і кишечника, зменшення збудливості жовчного міхура, попередження жирової інфільтрації печінки та підшлункової залози.
Загальна характеристика дієти
Це дієта з підвищеним вмістом білка, зменшенням жирів і вуглеводів, зокрема цукру, з різким обмеженням екстрактивних речовин, пуринів, тугоплавких жирів, холестерину, ефірних олій, грубої клітковини. Збільшено кількість вітамінів і ліпотропних речовин. Страви готують в основному в протертому і подрібненому вигляді, у воді або на пару, запікають. Виключені смажені, дуже холодні і гарячі страви. Режим харчування: 5-6 разів на день.
Хімічний склад і енергоцінність дієти
Хімічний склад дієти: білки – 100-120 г (60-65% тварини), жири – 70-80 г (15-20% рослинні), вуглеводи – 300-350 г (30-40 г цукру), кухонна сіль – 10 г, вільна рідина – 1,5 л. Енергоцінність дієти – 2500-2600 ккал.
Рекомендовані і виключені продукти і страви дієти.
Хліб і борошняні вироби. Пшеничний хліб з борошна 1-го і 2-го сорту, підсушений або вчорашній, у вигляді сухарів. Несолодке сухе печиво.
Виключають з дієти: житній і свіжий хліб, вироби з листкового та здобного тіста.
Супи. Вегетаріанські протерті з картоплею, морквою, кабачками, гарбузом; з манною, вівсяною, гречаною крупою, рисом, вермішеллю. Додають 5 г вершкового масла або 10 г сметани.
Виключають з дієти: супи на м’ясному, рибному бульйоні, відварі грибів і овочів, з пшоном, молочні супи, борщ, щі, холодні (окрошка, борщ).
М’ясо і птиця. Нежирних сортів яловичина, телятина, кролик, курка, індичка. М’ясо звільняють від фасцій, сухожиль, жиру; птицю – від шкіри. У відварному або паровому вигляді, протерті і рублені (котлети, кнелі, пюре, суфле, бефстроганов та ін). Нежирні курчата, кролик, телятина – шматком, відварні.
Виключають з дієти: жирні сорти, качку, гуску; смажене і тушковане, копченості, ковбаси, консерви, печінка, мізки, нирки.
Риба. Нежирна у відварному вигляді, шматком і рубана. Заливна після відварювання.
Виключають з дієти: жирні види, смажену і тушковану, копчену, солону рибу, консерви, ікру.
Молочні продукти. Переважно зниженої жирності. Свіжий некислі сир 9% жирності та нежирний, кальцинований в натуральному вигляді, паста, парові і запечені пудинги. Молоко – при переносимості. Кисломолочні напої. Сметана та вершки у страви. Сир нежирний і не гострий.
Виключають з дієти: молочні продукти підвищеної жирності і з включенням цукру.
Яйця. Білкові омлети з 2 яєць, жовтки – обмежено (до 1 / 2 в день) в страви.
Виключають з дієти: страви з цілісних яєць, особливо в круту, смажені.
Крупи. Протерті і полув’язкі каші з вівсяної, гречаної, манної крупи, рису, зварені на воді або навпіл з молоком. Круп’яні суфле, пудинги з сиром, запіканки. Відварені макаронні вироби.
Виключають з дієти: бобові, розсипчасті каші, обмежують перлову, ячну, кукурудзяну крупу, пшоно.
Овочі. Відварені і запечені в протертому вигляді. Картопля, морква, цвітна капуста, буряк, кабачки, гарбуз, зелений горошок.
Виключають з дієти: білокачанну капусту, баклажани, редьку, ріпу, редис, цибуля, часник, щавель, шпинат, перець солодкий, гриби.
Закуски. Виключають.
Плоди, солодкі страви і солодощі. Стиглі, м’які, некислі фрукти і ягоди протерті сирі; запечені яблука; протерті компоти зі свіжих і сухих фруктів, желе, муси з замінниками цукру або напівсолодкі на цукрі.
Виключають з дієти: сирі непротерті фрукти і ягоди, виноград, фініки, інжир, банани, кондитерські вироби, шоколад, варення, морозиво.
Соуси і прянощі. Молочні; фруктово-ягідні напівсолодкі підливки; на неміцне овочевому відварі.
Виключають з дієти: соуси на м’ясному, рибному, грибному бульйонах, томатний, всі прянощі.
Напої. Слабкий чай з лимоном, напівсолодкий з молоком. Відвар шипшини. Фруктово-ягідні соки без цукру, розбавлені водою – за переносимості.
Виключають з дієти: кава, какао, газовані і холодні напої, виноградний сік.
Жири. Вершкове масло (30 г), рафіновані рослинні масла – (10-15 г) – в страви.
Виключають з дієти: інші жири.
Приклад меню дієти № 5П
1-й сніданок: м’ясо відварене, каша вівсяна молочна, чай.
2-й сніданок: омлет білковий паровий, відвар шипшини.
Обід: суп вегетаріанський з нашаткованої овочів, бефстроганов з відвареного м’яса, картопля відварена, компот із сухофруктів протертих.
Полудень: сир кальцинований, чай з молоком.
Вечеря: риба відварна, пюре морквяне, чай з молоком.
На ніч: кефір.
Если Вы хотите выделиться из толпы и показать свой оригинальный стиль, тогда Вам будет интересна печать рисунков на любых тканях, котррая поможет добиться именно того, что Вам нужно.