«Жити добре, а добре жити – ще краще» – стверджували герої хрестоматійної комедії Гайдая. У поняття «добре жити» ми автоматично вкладаємо поняття нашого добробуту, так би мовити, матеріальне благополуччя. І чим вище наш фінансовий статус, тим краще нам живеться. Так, та не так. Багаті теж плачуть. Крім благ грошових, адже, є ще здоров’я, сім’я, любов, діти. Радіти життю можна і не розкидаючись грошима. Так що красиво жити ніхто і ніщо нам заборонити не може.
Люди бувають різні
Багато сімей, наслідуючи приклад «капіталістичного Заходу», живуть в кредит, купуючи дорогу техніку, машини, квартири, і навіть відпочивають у позику. Часом, не замислюючись про те, що кредит-то віддавати треба. А умови наших кредитів ну дуже відрізняються від «їхніх», західноєвропейських і американських. Та й стабільність на ринку праці зараз залишає бажати кращого. Сьогодні ти – топ-менеджер, а завтра біржа праці – твоя Мекка. А відсотки по кредиту ростуть …
Деякі – не такі марнотратні: беруть у позику – в крайньому випадку; що заробили – то й витратили; обіди в ресторанах, приємні покупки. В кінці місяця – копійки до получки. «Ну то не біда», – думає така людина і вирушає в дорогу по дорогих магазинах і громадському харчуванню, отримавши заповітну премію.
Є й інші – ті, для яких кожна копійка на рахунку. Фінанси на місяць чітко розписані, немає місця для імпровізацій. Пікніки з друзями, поїздки з родиною на відпочинок, приємні дрібниці побуту рідко приходять в їх життя. Зате душу зігріває заповітний депозитний договір, який врятує в «чорні» дні. Все б добре і правильно, але коли ж насолоджуватися життям, і як виглядає це море задоволень, яке може надати вона сама – коротка і єдина? Та й чи не прийдуть ті дні чорні, якщо їх так чекати?
Економити або насолоджуватися всіма благами життя? Ті, хто задумалися над питанням, напевно, не дуже-то задоволені результатами свого способу життя, будь то марнотрати або ж завзяті скупердяї, щось явно не так і чи то кішки, чи то совість шкребуться десь там, в глибині душі . І що б дискомфорт з приводу використання власних коштів зник, потрібно подумати, як проблему цю можна вирішити. Є кілька способів знайти відповідь.
Метод перший: «… Від зворотного». Спробувати поміняти свої принципи розподілу фінансів в протилежну сторону. Всі блага життя безвідмовно ваші, але коштів не зовсім вистачає? Поживши місяць в режимі суворої економії, ви зрозумієте, що цілком реально обійтися без багатьох речей, на які досі йшло маса грошей. Якщо ж життя для вас – суцільний бухгалтерський облік в сірих буднях, позбавлених приємних моментів, сховайте на час подалі калькулятор в своїй свідомості і спробуйте витратити час і гроші на те, чого давно хотілося, але «не можна було, бо дорого». Спосіб, звичайно кардинальний, і не всі зможуть переступити через свій усталений життєвий порядок, але в якийсь із днів виразно прийде відповідь на питання «як краще: до змін чи після?». Відповідь прийде у вигляді почуття гармонії в душі.
Метод другий: «Золота середина» Давньокитайський мудрець і філософ Конфуцій позначив цей термін, говорячи про те, що, знаючи дві крайності, можна зробити висновки і прийти до середини протиріч, тобто до ідеального рішення. Простіше кажучи, знайти компроміс між «не витрачати взагалі» і «не відмовляти собі ні в чому». Економним до межі в морі турбот і думок, про те, як зібрати ще грошей, невідомо на що, можна поставити конкретну мету, на яку врезультаті все зібране і витратити. Круїз з коханою людиною, крутий мотоцикл, нові гойдалки для дітей у дворі – загалом, те, що перетворить життя в маленьке, але незабутнє свято. Відкладати не всю зарплату, залишаючи собі на хліб з молоком, а спробувати спланувати прибуткові кошти так, що б нові шкарпетки і навіть іноді куртки оселялися в гардеробі. Тим, хто насолоджується життям у всю, чи не відмовитися від нового лептопа, що б не влазити в черговий кредит? Дивишся – і з’явитися зайва грошик на давно відстрочений похід до хорошого стоматолога. Попросту використовувати можливості свого доходу і постаратися не виходити за його межі.
Зрештою, життя і справді хороше, поки ми молоді й працездатні, так чому б не постаратися заощадити деякі засоби, щоб мати можливість насолоджуватися життям і в старості?
Наш побут – в наших руках. І тільки кожен особисто може вирішувати, як розпоряджатися своїми фінансами і як здійснювати свої бажання та мрії. Головне, що б бажання ці з можливостями завжди збігалися!