Триваючу світову фінансову кризу вже повною мірою відчули майже всі, до недавнього часу процвітаючі, країни. Безробіття і бідність накочують грізною хвилею. Політики і фінансисти ламають голови, як рятувати державну економіку. Що ж робити нам – маленьким людям? А, може, почнемо зі свого порогу? Кожна людина, пом’якшивши наслідки кризи в своїй сім’ї, додасть невелику ложечку меду в величезну бочку дьогтю під назвою «світова криза».
Колись всіх розсмішив казусний вислів Л.І.Брежнєва: «Економіка повинна бути економною». Але, схоже, не така вже й безглузда думка. А може навіть і основний вихід із ситуації. Як економити в кризу? Кілька рішень для окремо взятого осередку суспільства:
Раз, два, три чотири, п’ять, починаємо рахувати.
Можна вивчити основи 1С, створити таблицю в EXCEL, або завести звичайний зошит, куди вносити всі доходи і розходи. Простіше кажучи, почати вести домашній бухгалтерський облік. Так простіше буде простежити, на що зайве витрачаються гроші, без чого можна обійтися, або ж прийти до висновку, що заробляти треба трішечки більше.
Створюємо меню.
Без чого точно не обійтися, так це без їжі – основна і найважливіша стаття витрат. Створивши список довго зберігаючих продуктів, раз на місяць купуємо їх в супермаркеті або на оптовому ринку. Швидкопсувні продукти вибираємо найякісніші, щоб потім не витрачати грошей на ліки. При цьому в супермаркет або просто в магазин продуктів ніколи не заходимо голодними. Оскільки очі у того голоду – о-го-го! Той же похід в продуктовий магазин потрібно спланувати і озброїтися списком потрібних товарів, суворо дотримуючись того, що на папірці написано, не піддаючись всяким «купите два, третій – в подарунок».
Одягаємося легко.
Ні, ні. Це зовсім не означає ходити взимку в одному светрі. Провівши ревізію в своєму гардеробі, і відклавши речі, які жодного разу не були надіті, ви побачите, скільки зайвого накупили за останній час. Помилка усвідомлена. Виправляємо. Одяг слід купувати той, який підходить до вже наявного в шафі, це ж стосується і взуття. Якщо виник вибір між платтям і спідницею з блузою, краще вибрати другий варіант. Потім можна комбінувати. Останнім часом вітрини бутіків рясніють оголошеннями про розпродажі і знижки. Задобривши продавця, можна попросити його відкласти вподобану річ до світлого дня «-50%», оскільки відповідних розмірів під час акції може не виявитися. А відомі бренди, такі, як Gucci, D & G і зовсім не продають товар зі знижками. Виходячи з цього, задумайтеся, чи варто купувати костюм за 2000 доларів, якщо в наступному сезоні в моді буде абсолютно інший фасон?
Відпочивати потрібно в своє задоволення.
З приходом важких кризових часів ніхто не відміняв життя. Кожна людина, яка повністю віддає себе роботі, побуті і сім’ї, потребує відпочинку. Беремо намет – і в ліс? Можна й так. Природа зцілює душу. Зняти будиночок у селі – теж цілком економний варіант. А ті, хто без моря і золотого піску відпустки собі не уявляють? З минулого року досить таки недорогим став відпочинок в країнах Європи. Італія, Греція, Іспанія готові приймати туристів, намагаючись хоч якось наповнити потерпілий бюджет. Визначаємося з датою відпочинку заздалегідь, краще всього за півроку до бажаної дати від’їзду, і бронюємо квиток в авіакомпанії (дешевше всього польської). Готель так само бронюється заздалегідь. Благо, зараз це можливо зробити он-лайн. Повозитися доведеться тільки з візою, але все одно економія суттєва – від 180 до 200 євро на людину.
Думаємо про глобальне.
Влаштувавши економію вдома, давайте, все-таки, не будемо забувати про третю від Сонця планету – рідну нашу Землю. Ресурси її вичерпні. Зберігаючи і заощаджуючи воду, газ, електроенергію, ми раптом виявимо, що рахунки за «комуналку» зменшилися. Скоротивши використання поліетиленових пакетів до мінімуму, збережемо не тільки пару копійок в гаманці, але й грунт, в якому поліетилен практично не переробляється. Поділяючи і сортуючи сміття, витратимо час, але подаруємо собі можливість колись, потім, купувати напої в пластиковій тарі з вторинної сировини дешевше. Ну а майбутнє покоління неодмінно скаже нам спасибі!