Стретчинг. Переваги та протипоказання

Стретчинг

Такий вид фітнесу як «стретчинг» вже досить міцно вкоренився в нашій танцювально-спортивній культурі. Комплекс вправ, що отримав назву від англійського «stretching», дослівно «розтягування», насправді нічого спільного з Англією не має. Витоки стретчинга можна знайти в східних бойових мистецтвах і йозі, але достовірно про походження цього виду гімнастики – невідомо. До недавнього моменту вважалося, що стретчинг не має протипоказань і несе в собі виняткову користь. Однак, це не так. Останнім часом все більше людей відзначають для себе і негативні моменти таких вправ, а доктора б’ють тривогу. Давайте ж розглянемо всі плюси і мінуси стретчинга як виду фітнесу, кому він буде корисний, а кому ні.

В ідеалі стретчингом повинні займатися ті, кому це «положено» по роду діяльності – балерини, фігуристки, гімнастки. Заняття цими видами спорту припускають початок у ранньому віці, коли кістки і суглоби ще настільки «м’які», що ризик травм від розтягування мінімальний. З віком такі опрацьовані м’язи залишаються вільно розтягнутими і зробити поперечний шпагат балерині не складає труднощів і в 40 років. Зовсім інша справа, коли розтягуватися починає дівчина років, десь, двадцяти восьми. В таких вікових рамках тканини вже досить сформувалися і зміцніли настільки, що будь-який неправильний рух або різка розтяжка можуть нанести дуже хворобливу травму, розрив зв’язок або сухожиль. Але це зовсім не означає, що дорослій здоровій людині заборонено займатися стретчингом. Якщо у вас немає проблем з серцем, обміном речовин або хребтом, наприклад, викривлень, то розтягуватися можна під керівництвом знаючого тренера. Звичайно ж, людям без спеціальної підготовки починати потрібно з малого, мінімальних навантажень. Краще спочатку розтягуватися дуже повільно і мало, не відчуваючи результату, ніж перетягнути і отримати мікроскопічні розриви сухожиль. Висновок – підбирати комплекс вправ для стретчинга потрібно індивідуально, виходячи з медичних показників і віку.

Взагалі в розумних мірах стретчинг дуже корисний для оздоровлення, оскільки активно застосовується навіть у техніках масажу. Розтягування забезпечує еластичність м’язів і приплив крові, покращуючи самопочуття людини. Тягнути можна абсолютно всі м’язи тіла – спинні, шийні, навіть м’язи обличчя. При правильних заняттях стретчингом, повинна відчуватися легкість і прилив сил, йти втома, а також зменшуватися скутість рухів. Розумні заняття стретчингом здатні навіть вирішити такі проблеми, як психічне і нервове напруження, поліпшити поставу і усунути болі в спині та попереку, які не викликані сильними патологіями, а наприклад, просто малорухливим способом життя. Правильні вправи можуть бути настільки ефективними, що навіть здатні поставити «на місце» зміщений або спазмований м’яз, який ви потягнули або травмували якимось чином. Є навіть думка, що стретчинг має омолоджуючу дію, що не так вже далеко від правди – враховуючи східне походження, такий варіант рецепта від довгожителів цілком імовірний.

Отже, запам’ятайте деякі правила правильної розтяжки для того, щоб стретчинг пішов вам на користь, а не на шкоду. Перш ніж тягнути м’язи, необхідно провести комплексну і повноцінну розминку, як мінімум, протягом півгодини і розігріти все тіло. Проводите розминку і розтяжку при теплій температурі, краще – в спеку. Оскільки при високих температурах помітно знижується ризик розривів тканин, тому краще потерпіти духоту, ніж потім біль від розтягнутих м’язів або сухожилля.

Ніколи не тягніться до больових відчуттів! Будь-який біль – це протест вашого організму, а значить, те, що ви робите, йому не підходить. Стретчинг, як і будь-яка інша гімнастика, повинен приносити задоволення і користь, а не навпаки. При розтяжці не робить пружинистих різких рухів, в ідеалі потрібно потягнутися і завмерти на кілька секунд. Професіонали, які тягнуть, наприклад, шпагат, взагалі сидять на ньому по декілька хвилин. Виконуючи вправи не можна затримувати дихання, потрібно дихати глибоко, для повноцінного забезпечення м’язів киснем. Для того, щоб зробити розтяжку більш ефективною, часто використовують фізичну допомогу і підтримку іншої людини або ж спеціальне обладнання. Так, останнім нововведенням в області продуктивного стретчинга, є гамак. У ньому зручно тягнути різні м’язи, а ризик травматизму помітно зменшується.

Для різноманітності розтяжки можна включити вправи з бойових мистецтв та йоги, оскільки в цих видах фізичних вправ система стретчинга продумана і вивчена більш досконально, ніж, наприклад, в звичайному фітнес-клубі. Займайтеся з розумом і будьте здорові!

Залишити коментар