Як свідчить одна старовинна приказка: ми те, що ми їмо. Сьогодні, дорогі читачки, ми з Вами поговоримо про правильне харчування.
Правильне харчування – ваша запорука успіху!
Як відомо всім нам з дитинства, саме правильне харчування є запорукою здоров’я для всього організму. А тому, скорегувавши свій раціон, ми зможемо не тільки зменшити прояв можливих хвороб, але і знизити ризик їх появи.
Отже, що ж таке це горезвісне здорове харчування і як харчуватися, щоб не занапастити своє здоров’я?
Правильне харчування – певний і постійний час для прийому їжі. При цьому воно розподіляється протягом доби не тільки за кількістю калорій. Не менш важливі й хімічні елементи, що містяться в їжі. Крім цього, враховується кількість страв у щоденному раціоні людини. До речі, дорослим і фізично здоровим людям медики радять приймати їжу на добу не більше трьох – чотирьох разів.
Розподіл продуктів за часом прийому залежить від їх складу. Такі білкові продукти, як м’ясо чи риба, варто вживати під час сніданку чи обіду, оскільки вони тонізують нервову систему.
А ось перед сном корисно їсти кисломолочні продукти. Так само корисні і фрукти з овочами, оскільки дають мінімальне навантаження на шлунок. Фахівці так само не радять пити на ніч чай, каву, оскільки це активізує нервову систему і може, як і у випадку з зайвою кількістю їжі або її недоліком, може погіршити ваш сон.
Не забуваємо так само гарненько пережовувати те, що ми їмо. Важливо так само пам’ятати, що телевізор, як і застільні бесіди або читання книг під час їжі відволікають від правильного прийому їжі, за що ваш шлунок вам спасибі теж не скаже.
Актуальна сімка правильного харчування
Ось деякі правила, дотримуючись яких ви зможете підтримувати себе у формі і харчуватися правильно.
1. Їжа повинна бути свіжою. Це аксіома, оскільки в продукті, який уже «полежав», починаються процеси бродіння. Тому фахівці рекомендують завжди готувати рівно стільки їжі, скільки ви збираєтеся з’їсти.
2. Різноманітність і баланс в їжі. Тут все просто: чим більше різноманітних продуктів ми їмо, тим більше корисних речовин з ними надходить в наш організм.
3. У раціоні завжди є місце сирим овочам і фруктам. Саме в такому вигляді в них присутні вітаміни і мікроелементи, які практично повністю залишають продукт, якщо його зварити. Так само сирі овочі та фрукти підвищують метаболізм, а тому для людей, страждаючих надмірною вагою, дуже в раціоні необхідні.
4. Сезонність харчування. Збільшуй кількість рослинної їжі в сезон (навесні і влітку). Взимку, навпаки, старайся доцільно додавати в раціон продукти, які містять в собі велику кількість білка і жирів. Прислухайся до бажань свого організму.
5. Розміреність харчування. Як правило, вага зростає при енергетичному дисбалансі, саме тому для того, щоб добитися зниження маси тіла необхідно стежити за енергетичною цінністю раціону харчування. Більш того, старайся не переїдати. Це впливає на самопочуття і працездатність.
6. Стеж за комбінацією продуктів харчування. Неприпустимими є страви, які разом «не танцюють» і це обов’язкове правило. При неправильних сполученнях продуктів, у кишечнику починаються процеси бродіння, і їжа починає гнити. Організм накопичує величезну кількість шлаків і токсинів. Виявивши у себе здуття живота, печію, запори або пронос, варто подумати про зміну характеру харчування.
7. Розцінюйте їжу як маленьке задоволення, а не як необхідність номер один. Не читай і не базікай під час їжі. Ретельно пережовуйте їжу і постарайся не читати і не дивитися телевізор під час їжі. Їсти треба під хорошу музику і в гарній компанії. І Боже збав заїдати проблеми! Повір, наслідки будуть катастрофічними. Готувати смачну їжу можна як в духовці так і на пару за допомогою пароварки, яку можна купити на сайті не виходячи з дому – це найкращі методи, адже під час їх готування не потрібно використовувати зайві жири.
Наші висновки:
Їжа – це маленький острівець щастя для голодного шлунка, але в той же час не варто робити з неї культу. Стежте за своїм харчуванням: за його якістю та кількістю їжі, що з’їдається. Якщо ви не подумаєте про те, як ви харчуєтеся, про це не подумає ніхто.