Дисплазія шийки матки – захворювання, що супроводжується зміною епітелію, який розвивається на тлі ерозії або без неї. Дисплазія поділяється на три ступені глибини ураження клітинних тканин, причини виникнення можуть бути різні, але основна – наявність вірусу папіломи людини. Діагностику та лікування призначає лікар-гінеколог.
Ступені дисплазії шийки матки, причини, симптоми, методи обстеження, лікування
Перша ступінь захворювання характеризується порушенням парабазального і базального шару епітелію. Друга ступінь захоплює нижню половину епітеліального пласта. Третя ступінь – патологічні зміни захоплюють всю товщу епітелію, діагностується преінвазіонний рак.
До основних причин захворювання можна віднести наявність вірусу папіломи людини, він виявляється в 90% випадків при діагностованої дисплазії шийки матки. Вірусоносійство може не перерости в захворювання, але при будь-якому збої роботи імунної системи розвивається хвороба. До факторів ризику також належать: ранній початок статевого життя, безладні зв’язки, багаторазові пологи до 20 років, фонові запальні процеси – лейкоплакія, поліпи, ектопія, венеричні захворювання, травми шийки матки, порушення гормонального фону. Вважається, що куріння відноситься до неспецифічних чинників, які підвищують ризик розвитку захворювання сечостатевої сфери, в тому числі виникнення дисплазії шийки матки.
Симптоми при дисплазії шийки матки можуть бути відсутніми. Але в більшості випадків спостерігаються виділення з домішкою крові, біль внизу живота, біль при статевому контакті.
Діагностика проводиться за допомогою цитологічного дослідження взятого біологічного матеріалу. Також призначають відеокольпоскопію і гістологічне дослідження, ПЛР-діагностику для виявлення вірусу папіломи. На підставі отриманих результатів лікар призначає лікування.
Нерідко початкова стадія дисплазії шийки матки проходить самостійно, якщо захисні сили організму не порушені. При виявленої урогенітальної інфекції призначають лікування основного захворювання і тільки після цього переходять до лікування дисплазії.
Пацієнтці призначають імуностимулятори, противірусні засоби, якщо дисплазія шийки матки виникла на тлі вірусу папіломи. При сильному ураженні тканин проводять конизацию – часткове видалення ураженої ділянки або ампутацію – повне видалення шийки матки. При частковому ураженні верхнього шару епітелію лікар проводить лікування за допомогою заморожування ураженої ділянки рідким азотом, електрокоагуляцію або лазерне руйнування.
Яке лікування буде призначено, залежить від ступеня ураження епітелію, віку пацієнтки, супутніх захворювань.
Наслідки дисплазії шийки матки
Дисплазія шийки матки належить до передракових патологій, тому лікування треба починати своєчасно і доводити його до кінця. Після проведеного лікування пацієнтці призначають багаторазові моніторингові дослідження, ставлять її на диспансерний облік. Якщо патологія протягом п’яти років не виявилося і дисплазія не виникла повторно, лікування вважається завершеним. Якщо ж епітелій почав знову руйнуватися, проводять повторне лікування, застосовуючи всі доступні методи.